Gözaltına alınanlara işkence yapıldı iddiası

Adana'da, Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişinin yıldönümü dolayısıyla çıkan olaylarda gözaltına alınan 223 kişiden 86'sının tutuklanmasına İnsan Hakları Derneği (İHD) ile bir gurup sivil toplum kuruluşu ve parti tepki gösterdi.

İHD Şube Sekreteri Ethem Açıkalın, gözaltına alındıktan sonra serbest bıkarılanların da aralarında bulunduğu kişilerle birlikte düzenlediği basın toplantısında, “Demokratik Toplum Partisi (DTP) il binası önünde basın açıklaması yapmak isteyen kitleye polisin coplarla saldırdığını” öne sürerek, gözaltına alınanların da serbest bırakılana kadar dövüldüklerini, emniyette dayaktan geçirildiklerini, ağza alınmayacak küfürler edildiğini savundu.

Gözaltına alınanların, darp neticesi, vücutlarında morluklar oluştuğunu ve kafalarının kırıldığını ileri süren Açıkalın, “Ayrıca bunların Adli Tıp Kurumu raporlarıyla da belgelendiğini” savundu.

Açıkalın, gözaltına alınan 223 kişiden 86’sının tutuklanmasını da ‘adalete olan güveni sarstı’ şeklinde değerlendirdi. Açıkalın, emniyette işkence gördükleri iddasında bulunan 20 kişinin kendilerine başvurduğunu anlatarak, diğerlerinin de pazartesi günü başvuru yapacaklarını vurguladı.

Açıkalın, 25 Şubat Cuma gününe kadar oluşturacakları bir raporu İçişleri Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı’na göndereceklerini sözlerine ekledi.

Bu arada, tutuklananlar arasında DTP’nin Adana merkez Seyhan ilçe yönetiminden şu isimler bulunuyor: Fatma Okutan, Fatma Çatıkkaş, Hacı Cihangir, Müslüm Kaplan, Sabri Çelebi, Ali Demirtaş, Ali Tekin, Mehmet Genç.