Gözler TBMM’ye bağımsız olarak seçilen DTP’lilerde

Başbakan Erdoğan başkanlığında dün yapılan AKP MKYK toplantısında, 'Kürtçe yemin olmaz' görüşünde birleşildi.

Basına kapalı toplantıda Başbakan Erdoğan bağımsız olarak seçilen DTP’lileri de gündeme getirerek, “Kürtçe yemin nedeniyle geçmişte rahatsızlıklar yaşanmıştı. Bunun olmaması gerekir. Buna göre davranmaları gerekir” dedi. Erdoğan, seçim mitingleri sırasında halkın kendisine aktardığı esnaf primleri ve emekli aylıklarıyla ilgili de yeni bütçe hazırlıkları sırasında düzenleme yapılması talimatı verdi.
MHP ile bağımsızlar yan yana
En yaşlı üye sıfatıyla CHP İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ başkanlığında 31 Temmuzda toplanması beklenen Genel Kurul’da, milletvekilleri and içmelerinden sonra da kurayla A ve B bloklardaki bankolarda yerlerini belirleyecek.
23. Dönem milletvekillerinin Genel Kurul Salonundaki oturma düzeni de belli oldu. AKP, TBMM Başkanlık Divanı’na göre, salonun en solunda yer alacak ve yanında yine CHP olacak. Onların yanında da MHP ile DTP’nin desteklediği bağımsız milletvekilleri, yan yana oturacak.

MHP İLE KAVGA ETMEYİZ
Siirt’ten milletvekili seçilen bağımsız Osman Özçelik, Meclis’te MHP ile DTP’nin kavga edeceğine yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Bizler de MHP de bu ülkenin bir rengiyiz. MHP ile neden kavga edelim” dedi.
Özçelik, MHP ve DTP’nin içinde yer alacağı TBMM’de sorunlar yaşanacağına yönelik iddialara katılmadığını belirterek, “Biz MHP’nin anlayışına karşıyız ancak düşüncelerini ifade etmelerinde bir engel görmüyorum” dedi.

DTP Grubu
Mazbatalarını bugün alacaklarını, daha sonra diğer milletvekilleriyle bir toplantı yapıp partilerine geri döneceklerini bildiren Özçelik, “Meclis çalışmaları başlar başlamaz, en kısa sürede Meclis Başkanlığı’na başvurarak DTP grubunu oluşturacağız” dedi.

Sadakatlerini ifade etmeleri lazım
BBP Genel Başkanlığı’ndan istifa eden ve Sivas’tan bağımsız milletvekili seçilen Muhsin Yazıcıoğlu, TBMM’de izleyeceği politikayı anlattı. Yazıcıoğlu, şunları söyledi:

“Bağımsız olarak parlamentoya giren DTP milletvekillerinin, teröre karşıtlıklarını, ülke bütünlüğüne, devletin birliğine sadakatlerini ifade etmeleri lazım. DTP’liler, şiddete tavırlarını açıkça ortaya koyarak yasama görevini yapmaya çalışırlarsa ülke ve kendileri kazanır. Siyasi partiler birbirlerinin düşmanı değil, rakipleridir. Rakipler yarışırlar. Seçim sistemindeki adaletsizlik yüzünden ben seçime bağımsız aday olarak katıldım, kazandım. Ülke için hayırlı, faydalı olan işlerde iktidara, muhalefete bakmadan doğru yerde, doğru zamanda, doğru tavrı koyacağım. Yoksa peşin hükümlü değilim.”

Kürtçe yemin beklemiyorum
Meclis’te en yaşlı milletvekili sıfatıyla geçici başkanlık koltuğuna oturacak olan CHP İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ DTP’nin desteklediği bağımsız milletvekillerinin Meclis’te Kürtçe yemin etmelerini beklemediğini söyledi. Elekdağ “Böyle bir durumla karşılaşacağımı sanmıyorum ve böyle bir tehlike görmüyorum. Geçmişteki olaylardan ders alındığı kanısındayım” dedi. Elekdağ’ın başkanlığını yürüteceği Geçici Başkanlık Divanı’na ise Meclis’teki temsil oranlarıyla Cumhuriyet tarihinin rekorunu kıran kadın milletvekilleri damgasını vuracağa benziyor. En genç 6 milletvekilinden oluşacak geçici başkanlık divanında 30 yaşındaki AKP Tokat Milletvekili Dilek Yüksel, 31 yaşındaki AKP İstanbul Milletvekili Özlem Türköne, 32 yaşındaki Bağımsız Batman Milletvekili Ayla Akat Ata ile 31 yaşındaki AKP Sivas Milletvekili Hamza Yerlikaya’nın bulunması bekleniyor. Elekdağ, aralarında yaklaşık 50 yaş fark olan mesai arkadaşlarıyla uyuşmazlık sorunu görmediğini söyledi

Milliyet-Hürriyet