Gözlükten kurtulmak şimdi daha kolay…

Gözlük ve kontakt lensler net görme sağlarken, "Excimer Laser" uygulamasıyla göz bozukluğu kalıcı olarak ortadan kaldırılıyor; ancak kendinizi bu konuda uzman birine teslim etmeniz şart.

Böylece yakındaki cisimleri net göremeyiz. Bu durumun da aynı şekilde laser ile tedavisi mümkündür.

Excimer Laserde neler önemlidir?

Bu uygulamada en önemli iki nokta teknoloji ve deneyimdir. Teknolojiyi daima yakından takip etmek gerekmektedir. Artık günümüzde hastayı gözünden tanıyan lazer teknolojileri kullanılmaktadır. Bu tip cihazların en önemli özelliği, hastayı parmak izi gibi gözünden tanıması ve kişiye özel tedavi uygulamasıdır. Kullandığı Irıs Recognition Software sayesinde, yanlış hastayı ya da yanlış gözü tedavi etme riski sıfırdır. Doku koruyucu özelliği sayesinde korneada minimal incelme yaparak ince kornealarda ve ikincil laser uygulamalarında başarılı tedavi imkanı sağlar. Ayrıca wavefront uygulamasıyla laser sonrası geceleri ortaya çıkabilecek ışık yansımaları, kamaşmalar önlenerek şoför, pilot gibi mesleklerde kişinin konforu sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra bazı merkezler ise Excimer Laser ile yakını görmeme problemini, yani okuma gözlüğünü de ameliyat edebildiklerini iddia etmektedirler. Bu gerçek dışıdır.

Hasta seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Eğer ameliyata uygun olmayan hastayı ameliyat ederseniz başarısız sonuç elde edilir ve hasta mutsuz olur. Şu sınıfa giren hastalara Excimer Laser uygulanmaması gerekmektedir:

Korneası ince olanlar
Keratokonus hastalığı olanlar
Kuru göz, kollajen doku hastalığı olanlar
Kontrol altına alınamayan glokom
Hamilelik, loğusalık
Retina dekolmanı, katarakt
18 yaşından küçük ve göz numarası ilerleyen hastalar
Bu operasyonlar kişiye kaça mal oluyor?

Çift göze 550 euro, tek göze 350 euro bir ücret uygulanıyor.

Uygulamada kritik noktalar nedir?

Her hastaya ayrı bir bıçak kullanılmalı ve sterilizasyon kurallarına sıkı uyulmalıdır. (Birçok merkezde tek bir bıçak defalarca kullanılmakta ve böylece laser fiyatı düşük tutulmaktadır)
Laser cihazının periyodik bakımı ve uygulama öncesi kalibrasyonu itina ile yapılmalıdır.
Laser odasının sterilizasyon ve iklimlendirme koşulları lazer cihazına uygun olmalıdır.
Kornea bu yöntemle yeniden şekilleniyor

Astigmatizma, çoğu kez korneadaki şekil bozukluğuna bağlıdır. Göze gelen ışınlar retinanın uzağında farklı noktalarda odaklanır ve hem yakındaki hem de uzaktaki cisimler net görülmez. Astigmatizmada da kornea Excimer Laser ile yeni şekil verilerek görüntünün retinada odaklanması sağlanmaktadır.

16 yıldır tüm dünyada uygulanıyor

Günümüzde artık ilerlemiş laser teknolojisi kullanılarak miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kırma kusurları en sorunsuz şekilde düzeltilebiliyor. Ancak, teknolojinin hızla ilerlediği günümüzde geri kalmış teknolojilerin kullanılması ve laserin deneyimsiz ellerde uygulanması, hastalarda yeni problemlere yol açabiliyor. Peki Excimer Laser nedir, ne değildir, ve kimlere uygulanmalıdır? Tüm bu soruların yanıtlarını Op. Dr. Ali Ofluoğlu verdi:

Excimer Laser nedir, dünyada ne kadar süredir uygulanmaktadır?

Excimer Laser, arf gazı kullanılarak 193 nm dalga boyunda ultraviole ışık üreten ve korneada yapılması gereken düzeltmeye göre ışını kontrol eden, içinde gelişmiş bir bilgisayar bulunan lazer cihazıdır. Üretilen ışık, kornea dokusunun molekülleri arasında karbon bağlarını çözerek, istenilen miktarda kornea dokusunu ortadan kaldırır ve korneaya yeni şekil verir. Böylece göze gelen ışınların retinada odaklanmasını sağlayarak, kırma kusurlarını düzeltir. 1990 yılından beri tüm dünyada yaygın olarak gözde kırma kusurları tedavisinde kullanılmaktadır.

Miyopili hastalara nasıl uygulanır?

Miyopinin sebebi, ya gözün ön arka uzunluğunun ya da kornea kırıcılığının gerekenden fazla olmasıdır. Excimer Laser ile korneaya yeni bir şekil vererek göze gelen ışınların retinada odaklanması sağlanmaktadır.

Excimer Laser kimlere uygulanır?

Excimer Laser uygulanacak hastaları iyi seçmek, o hastanın ilerideki yaşamı ve konforu açısından son derece önemlidir. Excimer Laser, gözlerinde -12 Dioptriye kadar miyopi, +5 Dioptriye kadar Hipermetropi ve +5 Dioptriye kadar Astigmatizma bulunanlara uygulanmalıdır. Belirtilenlerin dışında uygulandığında Laser fayda yerine zarar getirir.