Greenpeace gemisine müdahale görüntüleri yayınlandı

Rusya güvenlik birimlerinin 19 Eylül'de Greenpeace Arctic Sunrise gemisine müdahale anının görüntüleri paylaşıldı.

Rusya güvenlik birimlerinin 19 Eylül’de Greenpeace Arctic Sunrise gemisine müdahale anının görüntüleri paylaşıldı.

Greenpeace’in paylaştığı görüntülerde Arctic Sunrise mürettebatının ellerini kaldırarak teslim olma anı yer alıyor. Videoların devamında Arctic Sunrise’ın 24 Eylül’den beri hapiste kaldıkları Murmansk’a götürülme anı da bulunuyor.

Rusya’nın petrol platformuna çıkmaya çalışan eylemcilere Rusya müdahalede bulunmuş, sonrasında Greenpeace gemisi ile birlikte 30 eylemciyi Murmansk kentine getirmişti. Rusya eylemcileri korsanlık ve holiganlık suçları ile yargılıyor.

Rusya savcılığı eylemcilerin bir kısmının polise karşı gelmekten de yargılanacağını belirtirken, suçun nevinin holiganlık olarak değişeceği de kaydedildi.

Ekibin teslim olma anında şiddetsiz olduklarını vurgulayan Greenpeace Rusya Kampanya sorumlusu Vladimir Çoprov, “Videoda görüldüğü gibi, Greenpeace Uluslararası ekibi direniş göstermiyor. Barışçıl olduklarını göstermek için ellerinden geleni yapıyorlar ve bunu yapmanın en açık yolu kollarını havaya kaldırmak. Holiganların veya korsanların hareketleri değil bunlar.” dedi.

Bugünkü gelişmelerin arasında Rusya Başkanlığı İnsan Hakları Konseyi’nin başkanı Mihail Fedotov, Federal Soruşturma Komitesi’nin başkanına Arctic Sunrise’ın 30 kişilik ekibinin serbest bırakılması için başvuruda bulundu ve kendilerinin ekibin iyi hali için kefil olacaklarını açıkladı.