Grev yaptılar işten atıldılar

Adana'da kurulu bulunan Mensa Mensucat fabrikasında çalışan 70 işçinin iş akdi, işçilerin yasa dışı grev yaptığı gerekçesiyle iş veren tarafından tek taraflı olarak fesih edildi.

Mensa Fabrikası’nda çalışan işçilerin örgütlü bulunduğu Tekstil İşçileri Sendikası Mensa Şube Başkanı Ayhan Dolaşır ve işten atılan işçiler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Adana Çalışma İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. Dolaşır, yaptığı açıklamada üç yıldır Mensa iş yerinde çalışan işçilerin ekonomik sıkıntılar yaşadığını, maaş, ikramiye ve diğer sosyal haklarını isteyen işçilerden 70’inin bir hafta içinde, kanunsuz grev yaptığı gerekçesiyle iş veren tarafından iş akdinin fesih edildiğini kaydetti.

İş verenin kendileri sürekli hükümetle arasının iyi olduğunu öne sürerek kendileri tehdit ettiğini savunan Dolaşır, “Biz hakkımızı istediğimizde kredi için başvurduklarını, hükümetle aralarının iyi olduğunu, sorunun çözüleceğini söylüyor. Biz kendilerinden işçilerle arasının iyi olmasını istiyoruz. İşçilerin haklarının zamanında ödenmesini istiyoruz. Biz iş verenden sadaka ve haraç değil, geriye dönük çalışıtğımız 60 aylık ücret ve ikramiyelerimizi istiyoruz.” diye konuştu.