Grip salgını yayılıyor!

Dünyada Kasım'ın ortasında etkili olan salgın, Aralık ayının son haftasında da Türkiye'de yayıldı.

Türkiye gribe teslim… Grip salgınını doğrulayan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, özellikle bayramdan sonra yüksek ateş, öksürük, burun tıkanıklığı ve baş ağrısı şikayetleriyle çok sayıda kişinin hastaneye başvurduğunu söyledi.

ViRAL ENFEKSİYON
Yılbaşından sonra grip salgınının etkisinin giderek arttığına dikkat çeken Prof. Küçükusta, ” Özellikle son günlerde yüksek ateş, baş ağrısı, burun tıkanıklığı şikayetleriyle gelen çok hasta var. Solunum yolu enfeksiyonu diye nitelendiriyoruz. Viral enfeksiyon tablosu var ortada. Ancak nereden kaynaklandığını tespit edemedik. Bu sene Hac’ca giden vatandaşlarımızda da gribal salgınlar görüldü. Orada da herkes aynı şikayetlerle dolaşmış. Bize hacdan dönüp gelen hasta da çok oldu. İçinde olduğumuz mevsim, grip ve solunum enfeksiyonlarının en fazla görüldüğü dönem. Hastalığın çok kolay bulaşması da yaygınlığı artırıyor” dedi.

5 GÜN DİNLENİN
Yaşlıların, kalp, böbrek ve şeker hastalarının bu mevsimde daha dikkatli olmaları gerektiğini de sözlerine ekleyen Prof. Ahmet Küçükusta, “Hastalığın belirti gösterdiği, başlangıç dönemlerinde evde istirahat şart. Çocukların da okula gönderilmemesi lazım. Yoksa diğer çocuklara da bulaştırıyorlar. 4-5 gün mutlaka istirahat öneriyoruz” diye konuştu.

İLK BELİRTİ ATEŞ
Hastalığın ilk belirtilerinin yüksek ateş, hapşırma, öksürük ve burun tıkanıklığı olduğunu söyleyen Küçükusta, sözlerine şöyle devam etti: “Halsizlik ve iştahsızlık da beraberinde geliyor. Tedavi için kesinlikle antibiyotik önermiyoruz. Bunlar viral enfeksiyonlar, istirahat, bol bol sıvı, evin temiz hava ve nemli bir ortamda olması yeterli. Bu hastalık yaşlılarda, kalp, böbrek, astım ve KOAH hastalarında solunum yetmezliği, kalp çarpıntısına neden oluyor. Şeker yükselmesi gibi durumlara da yol açabilir.”

AŞI, VİRÜSÜ YENİYOR
Sanafo Pasteur Medikal Direktörü Dr. Tamer Pehlivan da, bütün dünyada grip aktivitesi başladığını bunun da bir salgının habercisi olabileceğini söyledi. Pehlivan hastalıkla ilgili olarak da şunları söyledi: “Dünya Sağlık Örgütü ve Çapa Tıp Fakültesi Viroloji laboratuarından aldığım bilgilere göre; Dünyada grip vakaları Kasım ayının 2. haftasında (45. hafta) görülmeye başladı. Bugüne kadar Arjantin, Belarus, Bulgaristan, Kanada, Hong Kong, Çin, İran, Japonya, Madagaskar, Meksika, Rusya, İsveç, İngiltere ve ABD’de grip vakalarında grip virüsü tespit edildi. Tespit edilen grip virüsleri İnfluenza A H1N1, İnfluenza A H3N2 ve İnfluenza B tipi virüsler. Türkiye’de ise ilk grip vakalarından virüs tespiti Aralık ayının 3. haftasında (51. hafta) tespit edilmiş. Tespit edilen virüs tipleri dünyada tespit edilenlerle de aynı. Yani İnfluenza A H1N1, İnfluenza A H3N2 ve İnfluenza B tipi virüsleri. Bu virüsler, grip aşısı ile uyumludur.Tüm dünyada grip aktivitesi henüz düşük. Ancak vakaların başlaması salgınların da habercisi oluyor.”