Grip ve soğuk algınlığı mevsimi başladı

Hava sıcaklıklarının değişkenliği ve mevsimsel virüsler, grip ve soğuk algınlığını artırıyor.

Uzmanların belirttiğine göre grip aşısının yapılacağı en uygun aylar ise Ekim – Kasım ve Aralık ayları.

Grip ve soğuk algınlığından korunmak için öncelikle bu iki hastalığın arasındaki farkların bilincinde olmak önem taşıyor. Gribin en belirgin özelliği ateş ile seyrediyor olması. Bunun yanında birden başlayan ve 2-3 hafta gibi devam eden yorgunluk, kas ağrıları, baş ağrısı, üşüme-terleme gibi herkesin yaşadığı belirtilere sahip. Grip, genellikle kış aylarında ve birkaç defa geçirilebilen bir hastalık. Ani başlangıçlı olup sıklıkla ateş 38-40 dereceyi bulur. Genellikle ateş ve halsizlik nedeniyle yatarak geçirilir, hastalığın iyileşmesinde en önemli faktörlerden biri yatak istirahati ve dinlenmektir.

Soğuk algınlığında, ateş genelde normaldir, daha çok burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve boğaz ağrısı görülür. Ayakta geçirilmesi daha sık görülen bir durumdur.
Grip ve soğuk algınlığından korunmak için bağışıklık sistemini güçlendirmek önem taşır. Bunun için C vitamini ile çinko içeren gıdalardan zengin bir beslenme tarzı tavsiye edilebilir. Ayrıca düzenli uyku ve dengeli beslenme de bağışıklık sisteminin güçlü kalmasına yardımcı olur.

Soğuk algınlığı ve gripte belirtiler giderilerek hastanın rahatlaması sağlanmaya çalışılır. Bazı ilaçlar birden fazla etken madde içermektedir. Ateş, ağrı, burun akıntısı, hapşırık, öksürük ve halsizlik gibi belirtiler için, bu belirtileri gidermede kullanılan etken maddeleri içeren kombine ilaçları tercih etmek önem taşır.Ayrıntılı bilgi : www.kanserken.com