G.Saray futbolcu satıp borç ödeyecek!

Galatasaray Futbol AŞ, 28 Mart’a kadar borsadaki şirketi Sportif AŞ’ye ödemek zorunda olduğu 343 milyon liralık borcu futbolcularını satarak ödeyecek.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun kararı gereği 28 Mart 2010 tarihine kadar Galatasaray’ın borsadaki şirketi Sportif AŞ’ye olan 343 milyon liralık borcunu futbolcularını bu şirkete satarak ödeyeceği açıklandı. Galatasaray Sportif AŞ’den borsaya yapılan açıklamada 4 Ağustos 2006 tarihinde başlatılan iki şirketin birleştirilmesi çalışmaları hatırlatılarak “Bu kapsamda Galatasaray Futbol Şubesi’nin uzman bir
kuruluş tarafından belirlenecek değer üzerinden ivedilikle şirketimiz tarafından Galatasaray Futbol’un borcuna karşılık devralınması planlanmaktadır” denildi.

BORCUNU AKTARACAK

Böylece Galatasaray birleşmeden önce Futbol AŞ’nin içindeki futbolcuları Sportif AŞ’ye
devrederek SPK’nın 28 Mart’a kadar ödenmesini zorunlu koştuğu borcu bir şirketinden alıp diğerine vermiş alacak. Ayrıca Kurul’un 28 Mart 2008 tarihli tebliğinin 7’nci maddesinde halka açık spor şirketlerinin, kulüplere kredi benzeri fon kullandırabileceği ancak ilişkili şirketlere kullandırılan fonların toplam tutarının, dağıtılacak kâr paylarının yüzde 50 fazlasını aşamayacağı kararını da yerine getirmiş olacak. SPK, Galatasaray’a iki yıl süre vererek diğer iki şirketin Sportif AŞ’ye olan borcunun kapatılmasını istemişti. SPK, geçen hafta perşembe günü gerçekleştirdiği toplantıda bu sürenin 28 Mart 2010’da dolduğundan hareketle Galatasaray’dan konuyla ilgili açıklama istemişti.

GAZETE HABERTÜRK