G.Saray’a 100 milyon dolarlık stad

Toplu Konut İdaresi'nin(TOKİ), Galatasaray Spor Kulübü'nün kullanımı için yaptıracağı Seyrantepe stadının 100 milyon dolara malolacağı bildirildi.

TOKİ, stad projesi için yapacağı ihaleyi bölme kararı aldı. İlk ihalede Ali Sami Yen Stadı satılacak. Ardından Seyrantepe projesi ihalesi gerçekleştirilecek. Böylece Galatasaray, 2009 yılı başında, 52 bin kişilik, üzeri açılır-kapanır ve tüm dünya şampiyonalarının yapılabileceği standartta bir stada kavuşacak.

İLK İHALEYE MART AYINDA ÇIKILACAK

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın onay vermesinin ardından Seyrantepe için harekete geçildi. Uygulanacak olan proje ihalesinin bölünerek iki aşamada yapılması kararı alındı. Ali Sami Yen Stadı için mart ayının sonunda ihaleye çıkılacak. İhalede stad, gelir paylaşımı modeliyle satılacak. Buradan elde edilecek gelir, Seyrantepe projesinin ayrıntılarında etkili olacak.

Ali Sami Yen ihalesiyle eşzamanlı olarak Seyrantepe projesi de sonuçlandırılacak. Seyrantepe Stadı, hak ediş ödemesi yöntemiyle gerçekleştirilecek.

Seyrantepe Stadı, 52 bin kişilik olarak inşa edilecek. Üzeri açılır-kapanır olacak. Maliyeti yüksek olduğundan kayar zemin yapılamayacak. Ancak sabit zemin üzerinde konserden, fuarlara kadar çeşitli organizasyonların yapılması için düzen kurulacak. Bu yöntemle stad, yılın en az 180 gününde çeşitli faaliyetlere ev sahipliği yapabilir olacak. VIP bölümü sayısı ve otopark kapasitesi gibi konularda ise henüz Galatasaray yönetimiyle TOKİ arasında anlaşma sağlanmadı. Elde edilecek gelire göre bu konular netleşecek.

KOLTUK BAŞINA MALİYET 2 BİN DOLAR

Stadın yapım işi maliyetinin yüzde 30-35’ini teknolojik aksam oluşturacak. Teknolojik aksam için dünyada uzmanlaşmış şirketlerden hizmet sağlanacak. Stad, tüm dünya şampiyonalarına ev sahipliği yapabilecek standartta yapılacağı için koltuk başına maliyet 2 bin ila 2 bin 200 dolar arasında gerçekleşecek. Ancak TOKİ, yapım işini Avrupa’daki şirketlerden daha ucuza malettiği için yüzde 20’lik bir indirim sağlanması öngörülüyor. Bu hesapla stad, 100 milyon dolar civarında bir rakama malolacak.

Seyrantepe Stadı’nın temeli haziran ayında atılacak. Tamamlanması için de 20-24 ay süre verilecek. Böylece Gençlik Spor Genel Müdürlüğü’nün Galatasaray’ın kullanımına verdiği stad, 2009 başında lig maçlarına ev sahipliği yapmaya başlayacak.