‘Guantanamo zanlısı 12 kez intihar girişiminde bulundu’

İngiliz The Independent gazetesi, Guantanamo'da 4 yıldır yargılanmadan tutulan Cuma El Dossari adlı kişinin 12 kez intihar girişiminde bulunduğunu yazdı

Gazete, zanlının, “sorgu sırasında, Amerikan ve İsrail bayraklarına sarıldığını, cinsel tacize uğradığını ve uzun süre hücrede tutulduğunu” kaydettiğini bildirdi. The Independent, El-Dossari’nin “kendini asmaya çalıştığını, bileklerini kestiğini ya da ikisini birden denediğini” belirtti. Zanlı en son geçtiğimiz ay intihar girişimde bulundu.

El-Dossari’nin avukatı Joshua Colangelo-Bryan, 15 Ekim’deki ziyareti sırasında müvekkilinin tuvalet arası istediğini belirterek, “Geri döndüğümde kesilmiş bilekleri ile kendini asmaya çalıştığını gördüm.” dedi.

Guantanamo’da bulunan Amerikan güçlerinin sözcüsü, kişisel bilgi veremeyeceğini belirtmekle birlikte üste 39 kez intihar girişimi yaşandığını ve bu girişimlerden 12’sinin bir zanlıya ait olduğunu kaydetti. Uluslararası Kızılkaç Örgütü Guantanamo’da tutulan zanlıları ziyaret ederken özellikle intihar eğiliminde olanlara dikkat ediyor. Dossari’nin durumunu Uluslararası Af Örgütü gündeme getirmişti.