Guatr Doğu’yu tehdit ediyor

Ağrı Devlet Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Dr. Nursel Kaya, Ağrı'da acile gelen hastaların bir çoğunda guatr hastalığına rastlandığını belirtti.

Uzman Dr. Kaya, bölgede guatr hastalığına çok rastlandığını belirterek “Acil servise çeşitli nedenlerle başvuran hastalarda şüphe üzerine yaptığımız hormon testleri çoğunlukla bozuk çıkmaktadır. Maalesef troid hormon testlerinin bozukluğu yöremiz insanın da çok görülmektedir.” dedi.

Guatr hastalığının kalp ritminin bozulması, halsizlik, bitkinlik, çarpıntı, şiddetli terleme, her türlü mide bağırsak şikayetlerinin olabileceğini söyleyen Kaya, “Guatr hastalığı beraberinde birçok rahatsızlıkları getirebiliyor. Soluk borusunun her iki yanındaki troid bezinin büyümesine guatr deriz. Ancak bazı durumlarda guatr büyüme dıştan belli olmaz, belirtileri sinsi seyretmektedir. Bu duruma halk arasında ‘Gizli Guatr’ denilmektedir. Genelde basit guatrlar herhangi bir şikayete neden olmaz. Ancak büyük ve modüllü guatrlar, soluk ve yemek borusu üzerine olan baskı nedeniyle nefes darlığına veya yutma güçlüğüne neden olabilirler.” şeklinde bilgi verdi.

Guatr hastalığına karşı aileleri daha dikkatli olmaları konusunda uyaran Uzman Dr. Kaya, “Ailesinde guatr hastalığına neden olan bireylerinde bu konuda daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Ayrıca trioid bezinin az çalışması, aşırı kilo alımına neden olabilimektedir. En ufak bir belirtide hemen hastaneye gelinmesi gerekir.” şeklinde tavsiyelerde bulundu.