Guatr sorunu olanlarda saç dökülmesi daha fazla

Kansızlık, demir eksikliği, yetersiz protein alımı ile guatr sorunu olanlarda saç dökülmesinin daha fazla görüldüğü bildirildi.

Süleyman Demirel ve Kemal Derviş tipi kelliği gidermek için asgari 6 bin YTL’yi gözden çıkarmak gerekiyor.

Genel Cerrahi ve Saç Nakli Uzmanı Opr. Dr. Çağatay Sezgin, son zamanlarda saç dökülme yaşının düştüğünü anlatarak, önceleri 30’lu yaşlarda görülen kellik sorununun artık 20’li yaşlardan itibaren başladığını kaydetti.

Sezgin, saç dökülme yaşının düşmesinin altında gençliğin yoğun stres, iş bulma ve sınav kaygısının yattığını anlattı. Saç kliniklerine yüzde 90 dolayında 20 ile 35 yaş arasındaki kişilerin başvurduğunu dile getiren Sezgin, yüzde 10’luk kısmın ise 35 yaş ve üzerindekilerin oluşturduğunu vurguladı.

Sezgin, ”Gençler fiziksel görünüme büyük önem veriyor. O sebeple saç ektirerek kellikten kurtuluyorlar. ” dedi.

Günde 50-100 arasında dökülen saç teli ile saç telindeki incelmenin kelliğin habercisi olduğuna dikkat çeken Sezgin, ”Elinizi saçınıza her attığınızda 5-6 saç teli geliyor ve kafanızda bölgesel seyrelmeler oluyorsa kelliğe doğru bir gidiş var demektir.” diye konuştu.

Kelliği olanlar için en iyi yöntemin ’saç ektirme’ olduğunu anlatan Sezgin, bölgesel anestezi uygulanarak yapılan yöntemle iki ayda saçların çıktığını dile getirdi.

Sezgin, ”Ense bölgesinden bir şerit halinde veya tek tek alınan saç telleri saçsız bölgeye naklediliyor. Bu yöntemle ekilen saçlar ikinci aydan itibaren uzamaya başlıyor 3. ayda ise 3 santimetreye kadar uzuyor.” diye konuştu.

Sezgin, ekilen saçlara özel bir bakım gerekmediğini ve ömür boyu dökülmediğini kaydetti.

Genel Cerrahi ve Saç Nakli Uzmanı Opr. Dr. Çağatay Sezgin, aşırı stres, ekonomik sebepler ve sonradan görülen hastalıkların saç dökülmesini artırdığını bildirdi.

Aileden kuşaktan kuşağa aktarılan kellik sorunu olmadığı zamanlarda, guatr, kansızlık, demir eksikliği, yetersiz protein alımının saç dökülmelerine sebep olduğunu dile getiren Sezgin, kadınlarda doğumdan sonra görülen saç dökülmelerinin ise genellikle hormonal değişimden kaynaklandığını anlatarak, geçici olduğunu kaydetti.

Başta 100 ile 200 bin arasında saç telinin bulunduğunu anlatan Sezgin, ’Süleyman Demirel ve Kemal Derviş tipi kellik’ olarak anılan tip kelliğin giderilmesinin 3-4 seansta yapıldığını bildirdi. Bu tip kellliği olanlara her seansta 4’er ayı geçmek koşuluyla saç ekildiğini bildiren Sezgin, ekim sonucu kafanın tamamen kaplandığını anlattı.

Sezgin, halk arasında başta seyrelmeler başladığında önerilen sarmısak sürme, limon sıkma ve kazıtma yöntemlerinin saça ve saç derisine zarar verebileceğini kaydetti.

Saç dökülmelerinde önleyici tedavi olarak günümüzde ”saç mezoterapisi” nin tavsiye edildiğini anlatan Sezgin, ”Bu yöntemle klinik ortamda saçın ihtiyacı olan tüm maddeler uzman doktorlarca saç köklerine direk olarak enjeksiyon yöntemi ile veriliyor.” dedi.

Bu arada saç ekim fiyatları çeşitli illerde değişiklik gösterebiliyor. Adana’da kısmı kelliği gidermek için 1500-2000 yeni lira ödenirken, aynı kısım kellik İstanbul’da 2500 yeni liradan başlıyor. Kemal Derviş tipi kellik ise Adana’da 6 bin yeni liraya, İstanbul’da 9 bin yeni liraya kadar çıkıyor.