‘Güç kaybeden örgüt varlığını ispata çalışıyor’

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, bölücü terör örgütünün giderek güç kaybettiğini, taban kaybederek erime sürecine girdiğini belirterek, "Bunun sonucu olarak bu nevden eylemler yoluyla kendi varlığını ispat etme çabası ve gayreti içerisindedir" dedi.

Çiçek, milletvekillerinin iktidara geldikleri günden bugüne kadar bölgede yapılan yatırımları, demokratik alanda atılan adımları ve bundan sonraki beklentilerle ilgili halkın izlenimleri ve ihtiyaçlarını dile getirdiklerini söyledi. Toplantıda, 23 milletvekilinin söz aldığını hepsinin şu ana kadar yapılan çalışmalardan ötürü halkın memnuniyetini dile getirdiğini, çalışmaların ve yatırımların devam etmesi gerektiğini ifade ettiğini dile getiren Çiçek, milletvekillerinin, bölgede meydana gelen terör olaylarıyla ilgili üzüntülerini ve terör örgütü PKK’nın bölgede yapmaya çalıştığı tahribatı çok açık dille kınadıklarını bildirdi. Çiçek, ”Terör bölgesinde görev yapan milletvekilleri olarak, halkın çok büyük ekseriyetinin devletinin, milletinin yanında olduğunu çok açık ifade ettiler” diye konuştu.

Gazetecilerin sorusu üzerine toplantıda Terörle Mücadele Kanunu’nun görüşülmediğini anlatan Cemil Çiçek, bu kanunun yakında TBMM gündemine geleceğini ifade etti. Toplantıya katılan milletvekillerinin, genel bir bakış açısıyla o bölge insanının değerlendirilmemesi gerektiğini, yapılacak icraatlarda da halkın büyük kesimi ile terör örgütünün birbirinden ayrılması gerektiği ifade ettiklerini söyleyen Bakan Çiçek, “Bunu hem bizlerin yapması gerekiyor hem de orayla ilgili değerlendirme yapılırken, ister mülakatlarda, ister yazarak, çizerek yorum yaparak bu ayrımı azami şekilde ortaya koyabilirsek; halkın önemli bir kısmının devletin ve milletin yanında olduğunu vurgulamış oluruz” şeklinde konuştu.

Hükümetin yatırımlar ve sosyal politikalar açısından bölgenin kalkınması ve terörün önlenmesi için birçok adım attığını dile getiren Adalet Bakanı Cemil Çiçek, bir gazetecinin, ”Milletvekilleri terörün önlenmesi için ne öneri getiriyorlar?” sorusuna, “Terörün önlenmesi noktasında tek bir çare, dünyanın hiçbir yerinde yok. Çünkü çok yönlü bir olayın tedbirleri de çok

yönlüdür” dedi.

Öte yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, toplantı sırasında AK Parti Bitlis Milletvekili Abdurrahim Aksoy’un bir sorusuna tepki gösterdiği öğrenildi. Başbakan, Aksoy’un ”Bölgede genel af dilendiriliyor. Böyle bir şey olabilir mi?” sorusuna tepki gösterdi. Erdoğan, bunun terör örgütünün talebi olduğunu belirterek, ”Biz onları iyi tanıyoruz. Bu şekilde konuşmayın, kendi önerilerinizi getirin” dedi.

Toplantıya katılan milletvekillerinin özellikle bölge insanına terörist, terör örgütü sempatizanı gibi davranılmaması, bu ayrımın iyi yapılması gerektiğini söyledikleri öğrenildi.