Gül: ‘AB bizim hızımızdan korktu’

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, AB'nin şu anda kafasının karışık olduğunu belirtti.

Davos Zirvesi’ne katılan Gül, zirve çerçevesindeki temasları ile ilgili olarak, bugün bir basın toplantısı düzenledi. Gül toplantıda gündemde olan konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye-AB ilişkileri:
Abdullah Gül, Türkiye’nin AB konusundaki ev ödevine ara vermeden devam ettiğini, ancak AB’nin şu anda kafasının karışık olduğunu, ama işlerin rayından çıkmadığını, hedefin de tam üyelik olduğunu vurguladı.

Gül, ”Bizim hızımızdan korktular ve biraz yavaşlatalım dediler. Ama biz bulunduğumuz yerde saymayacağız” ifadesi kullandı.

AB’nin Türkiye’ye enerji boyutuyla da çok önem verdiğinin altını çizen Gül, Türkiye’nin coğrafi olarak büyük bir enerji terminali olduğunu, kuzey ve güney ve doğu ile batı arasında doğal bir enerji köprüsü konumunda bulunduğunu söyledi.

Irak:
Irak Dışişleri Bakanı Zebari ile yapılan görüşmede, Irak ile ilgili tüm konuların ele alındığını ifade eden Gül, ”Irak bizim komşumuz, bize yabancı değil, birçok akrabamız yaşıyor orada. Türkiye’nin amacı Irak’ın bütünlük ve barış içinde olmasıdır” dedi.

“Bizim Irak’ın içişlerine karışma gibi bir derdimiz yok” diyen Bakan Gül, “Ama biz Irak’ta ortaya çıkacak problemleri gördüğümüz için yeteri kadar da problem olduğu için daha büyük problemler çıkmasın diye uyarıyoruz. Ama görüşlerimizin hepsi yapıcıdır” şeklinde konuştu.

Terörist grupların Kuzey Irak’ı bir üs haline getirdiğine dikkat çeken Gül, “Bizden Irak’a bir saldırı değil, Irak’ın kuzeyinden Türkiye’ye terörist saldırılar söz konusudur. Bununla mücadele etmek herkesin hakkıdır. Irak kendi topraklarına hakim olmalıdır. ABD’nin orada büyük bir gücü var. ABD, o terör grubuyla uğraşırken, bu terör grubunu görmemezlikten gelmemesi gerekir. Bütün bu konuları Irak Dışişleri Bakanı ile görüştüm” açıklamasında bulundu.

Gül, Irak ile ilişkiler konusunda, hamasetle davranılmaması gerektiğini, çünkü hamasetle bir yere varılamayacağını belirterek, ”Bizim Irak’ta tek görmek istediğimiz şey, Irak’ın bütünlüğü ve Arapların, Türklerin, Kürtlerin barış içinde yaşamasıdır” dedi.

Gül, Kerkük konusundaki bir soruya da daha önce BM’ye bir mektup yazarak, Kerkük’teki demografik yapısının değiştirildiği yönünde uyarıda bulunduğunu hatırlattı.

301’inci madde tartışması:
Gül, ”301’inci maddede değişiklik her an gündeme gelebilir. Sivil toplum kuruluşları ile çalışmalar tahmin ediyorum ki canlanacak. Sayın Başbakan da bu konuya çok önem veriyor. Yalnız zannediyorlar ki Türkiye’de 301’den dolayı insanlar hapse konulmuş, bu böyle değil. Bu Türkiye’de reform sürecini gölgelediği için ben o nedenle bunun değişmesini istiyorum. Ama 301’den dolayı içeride olan kişi yok” ifadesini kullandı.

Trabzon olayı:
Dışişleri Bakanı Gül, bir gazetecinin Trabzon’da vali ve emniyet müdürünün görevden alınmasına yönelik sorusçuna karşılık, ”Trabzon’da doğrular yapılmıştır. Cinayet olayı Bakanlar Kurulu’na geldikten bu yana meselenin üstüne çok büyük bir ciddiyetle gidildi. Failler 32 saat içinde yakalandı. Eskiden faili meçhuller olurdu. Daha öncede Trabzon’da bir cinayet olmuş, gönül isterdi ki daha iyi araştırılsın. Madem burada böyle bir hücreleşme var, üstüne daha iyi gidilsin. Demek ki olmamış ve Bakanımız, Başbakanımız bu kararı almışlar. Bu olaydan dolayı bütün Trabzon’u zan altına almamak gerekiyor. Bu tür olaylar her yerde çıkabilir” dedi.