Gül-Bakoyanni ilk defa bir araya geliyor

Kıbrıs sorununun çözüme kavuşturulması konusunda Türkiye'nin açıkladığı "yeni çözüm paketiyle" müzakerelerin başlamasına yönelik çabalar, ilgili tarafların strateji belirleme görüşmeleriyle sürüyor.

Bu çerçevede dün bir araya gelen Yunan ve Rum liderler, yeni gelişmeler etrafında ortak politikalar belirlemeye çalışırken, Yunan ve Türk Dışişleri Bakanları ise yarın ilk defa bir araya gelerek Türk-Yunan ilişkileri, Kıbrıs ve Türkiye’nin AB sürecini masaya yatıracak.

Türkiye’nin 10 maddelik Kıbrıs çözüm paketini açıklamasıyla zor durumda kalan Rum ve Yunan tarafı, Rum lider Tasos Papadopulos ile BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın 28 Şubat’ta yaptıkları görüşmeyle durumu dengelemeye çalışmıştı. Dün bir araya gelen Yunan Başbakan Kostas Karamanlis ile Rum lider Tasos Papadopulos, Atina ve Lefkoşa’nın sürekli işbirliği içinde olduklarını ve Kıbrıs konusuna ilişkin son gelişmeleri ayrıntılarıyla ele alma fırsatı bulduklarını açıklamıştı. Yunanistan Başbakanı Karamanlis, ”Kıbrıs’ta çözüme yönelik yeni girişimlerin çok iyi hazırlanması gerektiğini, çünkü yeni bir başarısızlığa uğramak gibi bir lükse sahip olunmadığını” söylemişti. Papadopulos’un 28 Şubat’ta BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile yaptığı görüşmeyi ”olumlu ve önemli” olarak niteleyen Karamanlis, bu görüşmenin Kıbrıs sorununun çözümü yönünde atılmış ileri bir adım olduğunu savunmuştu.

Papadopulos ise Türkiye’nin Gümrük Birliği Ek Protokolünü uygulamasını istemiş, ABD’nin KKTC ile doğrudan ticaretin serbest olduğuna ilişkin açıklamasının yanlış olduğunu ileri sürmüştü. Kıbrıs’ta teknik komisyonun çalışmalarına başlamasını Türkiye’nin engellediğini ileri süren Papadopulos, BM Genel Sekreteri’nin Siyasi İşler Yardımcısı İbrahim Gabari’nin adayı ziyaret edeceğini açıkladı.

Öte yandan Rum basını, Atina’da gerçekleşen Karamanlis-Papadopulos görüşmesinde iki hükümetin Kıbrıs konusunda bundan sonra yeni gelişmeler temelinde yürütülecek taktiği belirlediklerini yazdı. Gazeteler, ayrıca Ek Protokolün uygulanması konusunda AB’nin Ankara’ya “sert bir nota” verdiği yorumunda bulundu.

—Gül-Bakoyanni buluşuyor—

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve Yunanlı meslektaşı Dora Bakoyanni, yarın bir araya geliyor. İki bakanın ilk defa bir araya gelecekleri görüşmede uzunca bir süredir duraklama dönemine giren Türk-Yunan ilişkilerinin genel durumu, Kıbrıs sorunu ve Türkiye’nin AB sürecini ele alacakları öğrenildi.

İki bakanın ilk defa bir araya gelecek olmaları sebebiyle önem taşıyan görüşme, 10-11 Mart tarihlerinde Avusturya’nın Salzburg kentinde yapılacak “AB-Batı Balkanlar Gayri Resmi Dışişleri Bakanları Toplantısı” çerçevesinde gerçekleşecek. İki ülke dışişleri bakanları arasındaki son görüşme Yunan eski Dışişleri Bakanı Petros Molivyatis’in Ankara ziyareti sırasında gerçekleşmişti.

Öte yandan Avusturya’da bulunan Yunan Dışişleri Bakanı Bakoyanni, Avusturya Die Presse gazetesine verdiği röportajla Ankara’ya mesaj gönderdi. “Türkiye tarafından Yunanistan’a yöneltilen savaş tehdidi, komşu ülkeler arasındaki dostluğa katkı yapmıyor.” iddiasında bulunan Bakoyanni, “Bu tip yaklaşımların AB’de yeri yoktur. Türkiye AB üyesi olmak istiyorsa bunu anlayacaktır.” dedi. Türkiye’nin AB üyesi olmadan önce Gümrük Birliği Ek Protokolü gibi bazı sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini söyleyen Bakoyanni, Yunanistan’ın Türkiye’nin AB üyeliğini desteklediğini yineledi. “İki ülke ilişkilerinin normalleşmesini umduğunu” söyleyen Yunan bakan, “Tango için iki oyuncu gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Kıbrıs konusunda da görüşlerini açıklayan ve Annan Planı’nın geçmişte kaldığını söyleyen Bakoyanni, “Yeni bir durum var. Atina BM Genel Sekreteri’nin çabalarını destekliyor. Başarısızlık şansı kabul etmeyen bundan sonraki çabanın çok iyi ön hazırlığı yapılmalı. Yeni plan BM referandumu ile Avrupa gerçeğini temel almalı.” görüşünü dile getirdi. Bakoyanni, bugün AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Olli Rehn ile Türkiye’nin AB üyelik sürecini ele alacakları bir görüşme yapacak.