Gül Baydemir’in ABD ziyaretini değerlendirdi

İki günlük Kayseri programını tamamlayarak Kayseri'den ayrılan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in Amerika Birleşik Devletlerine yapacağı ziyareti değerlendirdi.

Kayseri’deki son gününde baba evine giderek anne ve babasını ziyaret eden Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Kayseri’den ayrılırken yaptığı açıklamada, “Bunların hiçbiri yardımcı olmaz, hepsi geri teper. Herkesin kendi işini yapması lazım. Diyarbakır’daki insanların her şeyden önce belediye hizmetlerine çok ihtiyaçları var. Her şeyden önce yapılması gerekenler, onların orada insanca yaşayabilmesi, bütün ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Yoksa siyasi şovlar, bunların hiçbiri fayda getirmez. Bunları hiçbir zaman tasvip etmeyiz” şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Gül, Baydemir başkanlığındaki Diyarbakır heyetine ABD’deki Türk Dışişleri Bakanlığı görevlilerinin yardımcı olup olmayacakları konusundaki soru üzerine, şu cevabı verdi; “Yapacağı ziyarete bağlı. Normal belediye hizmetleriyle ilgili ziyaret yaparsa, ‘Diyarbakır halkına nasıl olurda daha iyi hizmetler getirebilirim’ diye çeşitli faaliyetleri, temasları olursa, tabii ki buradaki görevlilerimiz, büyükelçimiz, her zaman olduğu gibi her belediye başkanına aynı şeyi yapar. İstanbul belediye başkanına ne yapıyorlarsa ona da aynı şeyi yaparlar. Hakkari belediye başkanımıza da Kayseri belediye başkanımıza da aynı işi yaparlar. Ancak görevlerinin, sorumluluklarının dışında işlerle uğraşmaya kalkarlarsa o zaman tutum tabii ki farklı olur.”

Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir’in ABD’ye bir heyetle, Türkiye’den ilk kez sadece bir ilin belediye başkanının adeta bölgesel lider gibi davet edildiği ve bu nedenle Ankara’da rahatsızlık oluşturduğu yönünde haberler çıkmıştı. Diyarbakır’dan belediye başkanı ile birlikte gidecek olan heyete Washigton’da kokteyl verileceği ancak Ankara’nın tepkisi üzerine iptal edildiği belirtilmişti.