Gül ‘Bir çok ülke ABD ile ayni görüste’

ISTANBUL - Disisleri Bakani ve Basbakan Yardimcisi Abdullah Gül, ABD'nin Roj TV'ye karsi Danimarka'ya gösterdigi tepkiyi nasil degerlendirdigine iliskin bir soru üzerine, "Sadece ABD degil bir çok ülke ayni görüste" dedi.

“Sadece o degil birçok Avrupa ülkesi de bu görüste. PKK terör örgütü AB’nin de Danimarka’nin da terör listesinde. Birisi onun sesi oluyorsa tabii ki buna müsaade etmemek gerekiyor. Bazen kanunlarin boslugundan hareket ederek basin hürriyeti istismar ediliyor. Burada dikkatli olmak gerekiyor. Bazen ülkelerin hukuku hemen ertesi gün televizyonlari kapatmaya müsaade etmeyebilir. Bizde de böyle nitekim.

O zaman bununla ilgili tedbirleri bir an önce almak gerekiyor. Zaten bizim Danimarka ile tartismamiz da bu çerçevede.”

Bir gazetecinin, Basbakan Recep Tayyip Erdogan’in Danimarka’daki basin toplantisina katilmamasinin ABD’nin tavrini etkileyip etkilemedigini sormasi üzerine de Gül, sunlari kaydetti:

“Bu, konunun ciddiyetini tabii ki daha çok ortaya çikarmis oldu. Sayin Basbakan ne yapacakti orada? Eger orada o basin toplantisini yapmis olsaydi bütün gazetelerde ‘Terör örgütünün bulundugu yerde Türk Basbakani basin toplantisi yapti’ diye mansetler çikacakti. Bunu da herkesin iyi bilmesi gerekir. Danimarka’nin da iyi bilmesi gerekir. Danimarka, basin hürriyetinin istismar edildigini görmüstür. Onlar da bir seyler yapmak için ugrasiyorlardir.”

Disisleri Bakani ve Basbakan Yardimcisi Abdullah Gül, Almanya’da yeni bir koalisyon hükümeti kuruldugunu hatirlatarak, “Basarili olmalarini istiyoruz” dedi.

Gül, Almanya’nin müstakbel basbakani Angela Merkel ile görüsmesine dikkati çekerek, söyle konustu:

“Almanya’da basbakan ve Disisleri Bakani ile görüstüm. Benimle görüstükten sonra koalisyon hükümetinin protokolünü imzaladilar. Almanya’da yeni bir hükümet var, büyük bir ittifak kuruldu. Bu, Almanya siyaset tarihinde 1960’li yillarda bir kez olmus. Simdi herkes bu büyük koalisyonun nasil olacagini merak ediyor. Zaten kurulusu da bildiginiz gibi kolay olmadi. Basarili olmalarini istiyoruz. Almanya’nin basarisi bizim de basarimizdir.”

Almanya’da 3 milyon Türkün yasadigini, bunlarin yaklasik 1 milyonunun Alman vatandasi oldugunu, bu bakimdan Türkiye-Almanya iliskilerinin çok özel oldugunu vurgulayan Gül, sunlari kaydetti:

“Almanya orada yasayan vatandaslarimizin birinci vatani haline dönüstüyse, orada çok büyük isler yapiliyorsa, yaptiklari cirolar milyarlarca avroya ulastiysa bunlar çok önemlidir. Bunun ötesinde, Almanya’nin Türkiye ile ticareti geçen yil 21 milyar dolar olarak gerçeklesti. Geçen yil Almanya’dan Türkiye’ye 4 milyon turist geldi. Bu yil bu rakam 5 milyona ulasmistir. Hiçbir hükümet Almanya’da bunlari göz ardi edemez. Dolayisiyla iliskilere çok önem veriyorlar.”

Gazetecilerin, Türkiye’nin AB’ye üyeligi konusunda Almanya’nin yeni hükümetinin görüslerine iliskin bir soru üzerine de Gül, partilerin AB ile ilgili farkli görüsleri olabilecegini, Almanya’daki sosyal demokrat ve Hiristiyan demokrat partilerinden olusan koalisyon hükümetinin AB ile ilgili daha önce alinmis kararlari yürüttügünü kaydetti.

AB’ye üyelik konusunda Türkiye’nin performansinin her seyi ortaya koyacagini ifade eden Gül, söyle devam etti:

“3 Ekim karariyla Türkiye, katilim sürecine baslamistir. Yeni alinacak bir karar yoktur. Bu sürecin Almanya tarafindan herhangi bir sekilde tikanmasi zaten söz konusu degildir. Bu sürecin en iyi sekilde islemesi için herkes elinden geleni yapacaktir. Türkiye katilim sürecini bitirip tam katilim söz konusu oldugu anda bu konular konusulacaktir. O zaman belki de Türk halkina ‘Ne düsünüyorsunuz?’ diye soracagiz. O zamanki Türkiye, belki Norveç gibi ‘Ben hazirim ama gireyim mi girmeyeyim mi?’ diye tereddüt edecek. Önemli olan, katilim sürecinin saglikli çalismasidir. Katilim süreci Türkiye’nin transformasyonudur, Türkiye’nin standartlarinin Avrupa standartlarina ulasmasidir. Zaten AB de bizim için bu yönüyle önemlidir. Yoksa bu halimizle sadece ‘AB’ye yarin katiliyoruz’ demek çok anlam ifade etmez. Esas stratejik istikameti hiç sasirmamamiz lazim. Almanya’nin da bu konuda herhangi bir tereddüdü söz konusu degil.”

Bu arada, Kayseri’nin Melikgazi Ilçe Belediye Baskani Memduh Büyükkiliç’in kizi Elif’in dügünü için dün Kayseri’ye gelen Gül, TBMM Baskani Bülent Arinç, Çevre ve Orman Bakani Osman Pepe, bazi milletvekilleri ve belediye baskanlariyla kahvalti yapti.