Gül’den Barzani yorumu: Türkmenler de Kürtler de hepsi akrabalarımız

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Erdoğan'ın Diyarbakır'da Mesut Barzani ile görüşecek olmasını, "Türkiye, komşu ülkelerde soydaşları olan bir ülke.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Erdoğan’ın Diyarbakır’da Mesut Barzani ile görüşecek olmasını, “Türkiye, komşu ülkelerde soydaşları olan bir ülke. Irak’taki Türkmenler de Kürtler de hepsi bizim akrabalarımızdır. Bunlarla dostluk bağlarımızı güçlendirmek, hem bizim hem onların çıkarınadır, hem de bu, akrabalık bağları olan vatandaşların mutlu olacağı bir şeydir.” şeklinde değerlendirdi.

Erzincan’ı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, valilikte gazetecilerin sorularını cevapladı. Barzani’nin Diyarbakır ziyareti sorulan Gül, “Türkiye, büyük bir ülke. Sadece nüfusuyla değil tarihiyle de büyük bir ülke. Artık komşu ülke haline gelen ülkelerde de soydaşları olan bir ülke. Güney’de, Irak’taki Türkmenler, Kürtler hepsi bizim akrabalarımızdır. Bunlarla dostluk bağlarımızı güçlendirmek, hem bizim hem onların çıkarınadır, hem de bu, akrabalık bağları olan vatandaşların mutlu olacağı bir şeydir. Bu, Türkiye’nin kendisine olan özgüvenidir. Ne kadar komşularımızla pozitif ajandada bir arada olursak, o kadar çok birbirimize faydamız olur.” diye konuştu.

Suriye konusunda da değerlendirmede bulunan Gül, “Allah kimsenin evini bu hale getirmesin. Bizim için önemli olan Suriye halkının tamamının istikrarlı ve huzurlu bir ortama kavuşmaları. Şu anda kuzeyde otorite boşluğu var. Bir gün biri hakim, bir gün biri hakim. Neredeyse 100’ün üzerinde grup söz konusudur. Bazen kendi aralarında da mücadele söz konusu. Biz Suriye’de halkın mutlu olacağı, demokratik düzene geçmesine, istikrara kavuşmasına önem veriyoruz. Türkiye’de 600 bin civarında Suriyeli yaşıyor. Bunların ülkeleri huzur bulduğunda bir an önce ülkelerine dönmelerini arzu ediyoruz. Suriye’nin parçalanmasına, oldu bittilere de müsaade edilmez. Suriye’dekiler de bizim akrabalarımız. Maalesef sınırlar vaktiyle yapılırken bir kasabanın, köyün içinden geçmiştir. Bayramlarda bunu görüyorsunuz, insanların nasıl karşı karşıya geldiklerini. Bir zamanlar mayınlarla ayrılmıştı buralar. Maalesef bu acılar yaşanmaktadır. Suriye’de de Araplar, Kürtler, Türkler, bizim akrabalarımızdır. Onun için orada birinin birisine üstünlük yaparak hiçbirinin ezilmesini de istemeyiz.” açıklamasında bulundu.