‘Gül gerçek bir Avrupalı ve Müslüman’

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları Gayr-i Resmi toplantısına katılmak üzere geldiği Avusturya'da, Der Standard gazetesi tarafından 'Günün Kişisi' seçildi.

Politik çıkmazlar karşısında diğer partililerin umutlarını yitirdiklerinde Abdullah Gül’ün hep bir yol bulduğu belirtilen yazıda “Gül’ün Bakanlık yaptığı yıllarda klasik Dışişleri Bakanı rolünü geleneksel bir şekilde uyguladığının” altı çizildi. Buna, Abdullah Gül’ün kendini iç siyasette meydana gelen kavga ve tartışmalardan uzak tutması sebep gösteren gazete, “Gül’ün ikinci sıraya geri adım atmaya hazır olması sayesinde Başbakan Tayyip Erdoğan ile de şimdiye kadar ki çalışmaları pürüzsüz devam etmiştir. Ancak daha sonra parlamento seçimlerinden sonra Başbakan olabilen Tayyip Erdoğan’a hiç şikâyet etmeden başbakanlık koltuğunu bırakan Gül, aynı zamanda yine şikâyet etmeden Erdoğan’ın zamanı ve keyfine göre dışişleri sahnesinde rol almasına hiç şikâyetsiz izin vermektedir” şeklinde yorumda bulundu.

Her şeye rağmen Türkiye’nin gerçek müzakere sürecisinin başlamasını Abdullah Gül’e borçlu olduğu belirtilen Jürgen Gottschlich imzalı yazıda, son yıllarda ne zaman Ankara ve Brüksel arasında bir sorun çıksa, Abdullah Gül’ün araya girerek sürecin devam etmesini sağladığı ifade edildi. Gottschlich yazısında, “Bugün 55 yaşında olan ve Orta Anadolu şehri Kayseri kökenli Gül, derin İslami etki altında olsa da tam anlamıyla bir Avrupalıdır” dedi.

Bakan Abdullah Gül’ün, Türkiye’de en çok sevilen siyasetçilerden biri olduğu kaydedilen yorum yazısının devamında, önümüzdeki yıl Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda, Gül’ün Türkiye’nin en çok şansı olan Başbakan adaylarında biri olacağının da altı çizildi.