Gül: Hiç kimse öz yurdunda gariplik çekmeyecek

Cumhurbaşkanı Gül: "Hepimiz öz yurdumuzda mutlu olacağız, öz vatanımızda hiç kimse gariplik çekmeyecektir. İşte bunu başarabilirsek dedelerimize layık oluruz."

Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 88. yıl törenlerine katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, günümüzün yiğitliği ve kahramanlığının ülkelerin gelişmişlik düzeyi ile orantılı olduğunu kaydetti. Gül, “Daha güçlü bir ülkemiz, daha gelişmiş bir ekonomimiz, daha çok övünebileceğimiz bir demokrasimiz varsa kahramanlık burada gösterilecektir. Hepimiz öz yurdumuzda mutlu olacağız, öz vatanımızda hiç kimse gariplik çekmeyecektir. İşte bunu başarabilirsek dedelerimize layık oluruz.” dedi.

Türkiye’nin her tarafından insanların bu kahramanlık yarışı içine girdiğini açıklayan Gül, zamanın daha çok zengin olma, daha çok güçlü olma zamanı olduğunu dile getirdi. Ekonominin daha güçlü olması ve fert başına düşen milli gelirin ve o gün bu topraklarda kovulan ülkelerden daha yüksek olmasının önemine dikkat çeken Gül, “Kahramanlık, çok çalışmak, daha çok insana iş vermek, daha çok üretmek, ihracat yapmak; refahı bütün halkımıza yayabilmektir. Okulların, hastanelerin eksik olmaması, yollarımızın, köylerin evlerin en güzel hale getirilmesidir, yiğitlik ve kahramanlık.” dedi.

Demokrasi, insan hak ve özgürlüklerine vurgu yapan Gül, kahramanlığın bu hakların garanti altına alınabilmesinde yattığını ifade etti. Gece gündüz çalışarak tüm bu hedeflerin gerçekleştirileceğine işaret eden Gül, ülkeyi daha ileriye götürebilmek için herkesin büyük uğraş vermesini istedi. Gül, şöyle devam etti: “Şuna herkesin inanması gerekir. 70 milyonluk büyük bir Türkiye. Bu büyük ülkede tabiî ki farklılıklar olacaktır. Bu farklılıklar bizim zenginliğimizdir. Farklı farklı farklı görüş ve inaçlar, etnik yapılar bizim zenginliğimiz olarak görülmelidir. Nasıl ki 88 yıl önce işgale karşı mücadele ederken, ayrım yapmadan hep beraber kol kola mücadele verdiysek, bugün de aynı şekilde Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan herkesi mutlu, zengin ve refahtan pay alan bir vatan haline getirme mücadelesi içerisindeyiz.”

Bunları Türk halkının gerçekleştireceğine dair inancını aktaran Gül, farklıların asla ayrıcalık olmayacağının altını çizdi. Gül, “Biz birbirimize saygı ve sevgi gösterelim ki başkası da bizlere saygı göstersin. Problemlerimizi aşılamaz meseleler olarak göstermememiz gerekir. Bu ülke hepimizindir. Hepimiz öz yurdumuzda mutlu olacağız, öz vatanımızda hiç kimse gariplik çekmeyecektir. İşte bunu başarabilirsek dedelerimize layık oluruz. Onlar o gün savaşarak kahramanlıklarını gösterdi. Bizde bu şekilde kahramanlığımızı göstermekle övünebileceğiz. Buna inanıyorum.” sözleriyle konuşmasını devam ederek, ancak bu şekilde Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine çıkılacağını bildirdi. Bu uğurda çalışanlara “Ne mutlu” diyen Gül, gün çalışma günü olduğunu, milleti daha zengin ve mutlu günü olduğunu anlattı. Gül, “Gün, dayanışma, kardeşlik, sevgi ve muhabetimizi gösterme günüdür.” açıklamasını yaptı.

Gül, Türk kültüründe kahramanlık payesinin kolay kolay herkese verilmediğini söyledi. Bu sıfatı kazanmak için insanların kendilerini ispatlaması gerektiğini vurgulayan Gül, “Kahramanmaş’ın değerleri evlatları, dedeleriniz, büyüklerimiz, bunu ispatladıkları için, büyüklüklerini bütün dünyaya gösterdikleri için bu payeyi kazanmışlar.” dedi. Türk milletinin gönlünde büyük bir yer edinen Kahramanmaraş halkının mücadelesinin TBMM tarafından görüldüğünü ve kahramanlık payesinin bu kente verildiğini hatırlatan Gül, “88 yıl önce bu şehirde kadını, erkeğiyle, yaşlısı, çocuğuyla herkes bir halk mücadelesi vermiştir. Bu topraklar üzerinde işgalin gerçekleşemeyeceğini, bayrağın kale burcundan indirilemeyeceğini, bu toprakların zapt edilmeyeceğini bütün dünyaya göstermiştir. Sadece Kahramanmaraş değil, Gaziantep, Şanlıurfa; bütün bu şehirlerimiz varı ve yoğuyla halkıyla bütünleşmiştir. Ve kurtuluş mücadelesine en büyük desteği vatanın bu parçasından vermiştir.” diye konuştu.

Trabzon Caddesi’nde Valilik önünde gerçekleştirilen törende Gül, Şahinbeylerin, Karayılanların, Sütçü İmamların önderliğinde birleşen Türk milletinin üstüne düşeni yaptığını anlattı. O gün ecdadın gösterdiği kahramanlığı bugün onların çocukları ve torunlarının göstereceğini ifade eden Gül, Türk milletinin her an benzeri yiğitlikleri göstermeye hazır olduğunun altını çizdi. Geçmişte savaşarak düşmanı bu topraklardan def edilerek gösterilen kahramanlığının günümüzde değiştiğine işaret eden Abdullah Gül, Kahramanmaraşlıların kurtuluş gününü tebrik etti.