Gül İngilizlerin prestij ödülüne aday!

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İngiltere'nin önde gelen düşünce kuruluşlarından Chatham House tarafından, 2010 yılı ödülü için aday gösterildi.

Chatham House, her yıl bir ülkeden devlet yetkilisine, “uluslararası ilişkilerin gelişimine sağladığı katkılarından” dolayı ödül veriyor.

Düşünce kuruluşu, bu yıl Cumhurbaşkanı Gül’ün yanı sıra Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde ve Hırvatistan Cumhurbaşkanı Stipe Mesiç’i de aday gösterdi.

Oylama, Chatham House’un internet sayfasından (www.chathamhouse.org.uk) 15 Mart 2010 tarihine kadar yapılabilecek. Ödül ise sonbahar aylarında Londra’da verilecek.

2004 yılından bu yana verilen “Chatham House ödülünü” geçen yıl Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, 2008 yılında ise Gana Cumhurbaşkanı John Kufuor almıştı.

Chatham House, bu yılki ödülüyle ilgili üç adayını tanıttığı internet sayfasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ilgili şu ifadelere yer verdi:

“Abdullah Gül, Türkiye’de ve uluslararası anlamda uzlaşma ve barış için, ayrıca Türkiye’nin son yıllarda attığı olumlu adımlarda önemli bir şahsiyet oldu. Gül, Türkiye’nin Orta Doğu ile bağlarının derinleştirilmesi, Irak’taki sorunlu grupları uzlaştırmak ve Afganistan ile Pakistan liderlerini bir araya getirmek için çalıştı.”

Cumhurbaşkanı Gül’ün, ayrıca Kıbrıs sorunu, AB ile ilişkiler, Türkiye-Ermenistan ilişkileri gibi konulardaki önemli ve yapıcı çabalarından ve rolünden bahsedildi.