Gül: Irak’ın toprak bütünlüğü korunmaladır

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye'nin Irak'ı, demokratik, halkı ve komşularıyla barış içinde yaşayan bir ülke olarak görmek istediğini söyledi.

Dünya ekonomik forumu toplantılarına katılmak üzere İsviçre’nin Davos kasabasında bulunan Gül, CNN televizyonunun canlı yayınında Türkiye’nin Irak politikasını değerlendirdi.

Her şeyden önce Irak’ın yalnızca Iraklılar için değil, bölge ve komşuları için de önemli olduğuna işaret eden Gül, Irak’ın şu anda küresel bir meseleye dönüştüğünü belirtti.

Irak’ın toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin korunmasının önemli olduğunu kaydeden Gül, “Irak’ı demokratik, halkıyla ve komşularıyla barış içinde bir ülke olarak görmek istiyoruz” diye konuştu.

Bakan Gül, Iraklıların ve tüm komşularının bölgede barış için çalışması gerektiğini söyledi.

Gül, Irak’ın toprak bütünlüğünü korunması gerektiğini, Irak’ın bölünmesi durumunda bunun bölge için de sorun teşkil edeceğini, buna her şeyden önce Iraklıların izin vermeyeceğini kaydetti.

HRANT DİNK’İN ÖLDÜRÜLMESİ

Gül, gazeteci Hrant Dink’in “Müslüman radikallerce katledilmiş olduğu” söylentilerine ilişkin bir soruya karşılık da, Dink’i hedef alanların hayat tarzına bakıldığında bunun doğru olmayacağını, bunun her şeyden önce İslami düşünceyle bağdaşmadığını söyledi.

Katilin 24 saat içinde yakalanarak adalete teslim edildiğine işaret eden Gül, halkın cinayete tepkisinin dikkate değer olduğunu ve Türk hükümetinin bu olayı ciddiyetle takip ettiğini kaydetti.