Gül Kazakistan’da Türk işadamlarına ‘lobi’ yaptı

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Türkiye'nin ülkelerindeki 1.1 milyar dolarlık yatırımının, en az yabancı yatırım olduğunu belirterek, büyük Türk şirketlerini yeni açılacak sektörlere yatırım yapmaya çağırdı.

Cumhurbaşkanı Gül de, Nazarbayev’in bu çağrısı karşısında, büyük Türk şirketlerinin Kazakistan’a yatırım yapmasının büyük bir beklenti olduğunu ifade etti ve Türk iş adamlarının Kazakistan’da baraj ve santral gibi büyük alt yapı projelerinde yer almasını istedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Kazakistan’a gerçekleştirdiği resmi ziyaretin ikinci gününde, Nazarbayev ile Türkiye-Kazakistan İş Forumu’na katıldı.

Nazarbayev burada yaptığı konuşmada, forumun iki taraflı ticari, ekonomik ve teknolojik yatırım imkanlarını artırma amacı taşıdığını belirtti. Kazakistan’ın 1994’ten bu yana 60’ın üzerinde ülkeden 70 milyar dolar yatırım çektiğini anlatan Nazarbayev, şunları söyledi:

”Orta Asya’ya yapılan yatırımların yüzde 80’i Kazakistan’a yapılıyor. Türkiye ile Kazakistan arasındaki yatırımlar geliştirilmeli. Kazakistan, endüstriyel, yenilikçi bir program yürütüyor. Özellikle metalurji ve taşımacılık alanlarında gelecek 10 yılda 30 milyar dolar yatırım yapılacak. Kazakistan’da bin 600 olan Türk yatırımcı sayısı arttırılmalı. Türkiye’nin 1.1 milyar dolarlık yatırımı, ülkemizdeki en az yabancı yatırım. Türk iş adamlarını Kazakistan’da çalışmaya davet ediyoruz. Enerji ve petrol alanlarında büyük ihalelere katılıyorlar. Ancak maalesef ihaleleri kazanamıyorlar. Büyük Türk şirketlerini yasalara ve rekabet koşullarına uygun ihalelere davet ediyoruz. Türkiye’nin büyük şirketlerinin Kazakistan’a gelme vakti geldi.”

Türk ekonomisinin de son yıllarda önemli büyüme kaydettiğini ifade eden Nazarbayev, Kazakistan şirketlerinin de Türkiye’de yatırım yapmasını istediklerini söyledi ve bu konuda destek beklentisini dile getirdi.

-GÜL’DEN BÜYÜK ŞİRKETLERE YATIRIM ÇAĞRISI-

Nazarbayev’den sonra konuşan Cumhurbaşkanı Gül de, Türkiye ile Kazakistan’ın istikrar, barış ve güven açısından bulundukları bölgenin güvenilir ülkeleri olduğunu söyledi.

İş forumunun iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi için var olan iradenin göstergesi olduğunu belirten Gül, şöyle devam etti:

”Kazakistan, Türkiye’nin ekonomik ve ticari ilişkileri bakımından bölgedeki en önemli ortağı. İki ülke arasındaki ticaret hacminin yıl sonuna kadar 2 milyar doları aşması bekleniyor. Bu rakamın önümüzdeki yıllarda 10 milyar dolara çıkmasını hedefliyoruz. Bu hedefe ulaşılması için dostum Nazarbayev ile her türlü desteği vermeye hazırız. Sayın Nazarbayev, Türk iş adamlarına daima öncelik vermiştir. Buradaki Türk iş adamlarını belki de bizden daha iyi tanıyor. Türk iş adamlarına gösterdiği yakınlık için kendisine teşekkür ediyorum.”

Gül, Türk girişimcileri Kazakistan’da başta inşaat olmak üzere belirli sektörlerde yatırımları bulunduğuna dikkati çekerek, başta enerji ve sanayi olmak üzere diğer sektörlerde de yatırım yapılmasının önemini vurguladı. Cumhurbaşkanı Gül, ”Türkiye’nin büyük şirketlerinin Avrasya’nın yükselen yıldızı Kazakistan’a yatırım yapması büyük beklenti. Türk iş adamlarının baraj ve santral gibi büyük altyapı projelerinde yer almasını istiyoruz” diye konuştu.

Kazakistan sermayesinin de Türkiye’ye son yıllarda ilgi duymasından memnun olduğunu anlatan Gül, ”Bankacılık ve turizm sektöründeki başarılı yatırımlarını, rafineri ve madencilik sektörlerinde de bekliyoruz” dedi.