Gül Mısır Dışişleri Bakanı ile görüştü

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Orta Doğu konulu uluslararası toplantı için bulunduğu İslamabad'da, Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt ile görüştü.

Türkiye’nin İslamabad Büyükelçiliğinde yapılan görüşmede, Mısır’ın Kıbrıs Rum kesimi ile yaptığı petrol arama anlaşmasının gündeme geldiği ve bu konuda iki ülke arasında karşılıklı heyet ziyaretleri düzenlenmesinin kararlaştırıldığı öğrenildi.

Görüşmeye ilişkin bilgi veren diplomatik kaynaklar, konuyu Mısır Dışişleri Bakanının açtığını ve Türkiye’nin konuya gösterdiği tepkilere işaret ederek, konunun ayrıntılarının görüşülmesini istediğini, bu hususu Türk tarafına daha iyi izah edebilmeleri için karşılıklı heyet ziyaretlerinin olabileceğini ifade ettiğini aktardı.

Ebul Geyt’in, görüşmede “Türkiye’nin çıkarlarını zedeleyecek bir şey yapmayız” ifadesini kullandığı kaydedildi.
Dışişleri Bakanı Gül de görüşme sonrasında gazetecilerin sorusu üzerine, bu konuda gayet iyi bir görüşme yaptıklarını kaydederek, Türkiye’den Mısır’a, Mısır’dan da Türkiye’ye heyet ziyaretleri düzenleneceğini doğruladı.
Bu arada diplomatik kaynaklar, Akdeniz’de “münhasır ekonomik bölgeler” konusunda bölge ülkeleri arasında toplantı yapılmasının, bölgedeki bazı ihtilaflı ülkeler yüzünden mümkün gözükmediğini belirtiyor.

Gül’ün Mısır Dışişleri Bakanı ile yaptığı görüşmede Irak’a Komşu Ülkeler toplantısı da ele alındı.

Gül ve Ebul Geyt’in, toplantının yüksek düzeyli memurlar düzeyinde Bağdat’ta, bakanlar düzeyinde ise Kahire’de yapılmasına ilişkin aralarındaki görüş birliğini dile getirdiği, bu konuda Irak’a komşu ülkeler arasında da hemen hemen bir görüş birliğinin mevcut olduğu belirtildi.

Görüşmenin ardından Gül ve Ebul Geyt, Türk Büyükelçiliğinin bahçesinde bir süre gezdi. Gezi sırasında bir ara Ebul Geyt, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile telefonda görüşürken telefonu Bakan Gül’e verdi ve Gül ile Amr Musa bir süre görüştü. Görüşmede Amr Musa’nın Gül’ü gelecek ay başında düzenlenecek Arap Birliği toplantısına davet ettiği, Gül’ün de bu daveti memnuniyetle karşıladığı öğrenildi.