Gül Şubat’ta ABD yolcusu

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Şubat ayında ABD'ye gitmeye hazırlanıyor.

Gül-Rice görüşmesinde, Irak’taki gelişmeler başta olmak üzere iki tarafı ilgilendiren uluslararası gelişmeler ve ikili ilişkiler ele alınacak. Türkiye, terör örgütü PKK’nın Irak’ın kuzeyinden bertaraf edilmesi için Washington yönetiminden somut adım atması yönündeki beklentisini bir kez daha dile getirecek. Ankara, terör örgütünün lider kadrosu da dahil kırmızı bültenle aranan 150 teröristle ilgili detaylı bilgileri iki yıl önce hem Washington hem de Bağdat’a iletmişti. Ankara, terör örgütünün finans kaynaklarının kesilmesini de istiyor. Bu yönde bir takım adımların atıldığı ise biliniyor. Ankara, ABD’nin terör örgütüne yönelik somut adımlar atmaması halinde askeri operasyon dahil bir dizi önlemin gündeme gelebeleceğini daha önce açıklamıştı.

KERKÜK

Abdullah Gül, ABD’li mevkidaşına Türkiye’nin Kerkük’ün geleceğine yönelik endişelerini bir kez daha aktaracak. Kerkük’te bir uzlaşma sağlanmadan 2007 yılı sonunda yapılacak sorunu derinleştiriceği vurgulanacak. Bakan Gül, Irak’ın içinde mezhepler arasındaki çatışmanın durdurulması için yapılması gerekenleri Rice ile konuşacak.

Bakanlıktan bir yetkili, Türkiye-ABD ilişkilerinin iki-üç konuya indirilmeyecek kadar kapsamlı olduğuna işaret ederken, İran’ın nükleer çalışmaları, Suriye ve Lübnan’daki gelişmeler dahil bir dizi konunun gündemde olacağını aktardı.

SOYKIRIM GELİŞMELERİNDEN ENDİŞE

ABD’deki seçimler ardından oluşan Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin “Ermeni yanlısı” politika da Ankara’yı endişelendiriyor. “Sözde soykırım”ın ABD’de tanınmasına yönelik tasarının gündeme gelebileceği konuşuluyor. Bakan Gül, Rice ile buluşmasında Türkiye’nin “1915 olayları” konusundaki açılımlarını aktaracak ve “Bu tasarının çıkması halinde iki ülke ilişkileri zedelenir” mesajı verecek.

Bu arada, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın da Şubatk aşında ABD’ye bir ziyarette bulunabileceği ancak bunun kesinleşmediği bildiriliyor.