Gül: Türkiye’de sınıflar kırıldı ben de işçi çocuğuyum

Gül, kendisinin de bir işçi çocuğu olduğunu ve şu an cumhurbaşkanlığı görevini yürüttüğünü belirtti.

Türkiye İşçi Konfederasyonları (Türk-İş) 20. Olağan Genel Kurul Toplantısı’na katılan Abdullah Gül, burada bir konuşma yaptı.

“Emek, kazanç ve hak edilmiş kazanç kutsaldır” diyen Gül, Türk-İş’in 55 yıl önce Türk sendikacılığını başlattığını ve sendikacılığın ocağı olduğunu ifade etti.

Babası Ahmet Hamdi Gül’ün 45 yıl önce Türk-İş’e bağlı Harb-İş Sendikası’nda görev aldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, “Şu anda da çalışıyor. Çalışanları ile çocuk-baba şefkati içinde. Ben şimdi cumhurbaşkanıyım. Bununla şunu söylüyorum. Demokrasinin, cumhuriyetin, bugünki Türkiye’nin aslında hangi noktada olduğunu söylüyorum. Sınıfların kırıldığını, eskisi gibi bir ayrım olmadığını. Türkiye’nin artık çok açık bir toplum olduğunu söylüyorum.” diye konuştu.

“ÇANKAYA’NIN KAPISINI SİZLERE AÇIK TUTUYORUM”

Cumhurbaşkanı seçilmeden önce işçi sendikalarının yetkilileri ile görüş alışverişinde bulunduğunu dil getiren Abdullah Gül, “Cumhurbaşkanı olduktan sonra da sizlerle görüştüm. Çankaya’nın kapısını sizlere açık tutuyorum”. dedi.

Çalışma hayatının huzurlu olmasının önemine değinen Gül, “Hem çalışanlarla, hem de çalıştıranlarla bu huzur ortamının korunması çok önemli. Tabi ki, hakkınız için haklı mücadelenizi vereceksiniz. Bunu yaparken, Türkiye’nin hep beraber yüceltilmesi, güçlendirilmesi kaçınılmaz noktadır. Hem çalışanlarla, hem de çalıştıranlarla ilişkilerimi en iyi şekilde muhafaza ederek, bu çalışma ortamının barışçıl bir biçimde gelişmesi için elimden geleni yapacağım” şeklinde konuştu.

“KAYIT DIŞI İSTİHDAM ÖNLENMELİ”

Çalışma hayatında sosyal güvenlik sisteminin önemine değinen Gül, gelişmiş ülkelerin işleyen sosyal güvenlik sistemlerine sahip olduğunun altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Gül, kadınların çalışma hayatının düzeltilmesinin ve çocukların çalışma hayatı içinde istismar edilmesinin önüne geçilmesinin önemli konular olduğunu belirterek, “Çalışanların, hak ve hukuklarının korunması için kayıt altında tutulması gerekmektedir.” dedi. Gül, çalışma hayatı açısından önemli kazanımların elde edilmesine karşın, bunların yeterli olmadığını ve arttırılması gerektiğini vurguladı.