Gül: Umarım AB ayrıntılarda kaybolmaz

NATO toplantıları çerçevesinde Brüksel'de bulunan
Abdullah Gül, Türkiye'nin Afganistan konusunda ''elinden geleni yapmaya'' devam edeceğini söyledi.

Temas ve toplantıların ardından basınla görüşen Gül, NATO bakanlarının öncelikle Afganistan ve Kosova konularını ele aldıklarını belirtti. Kendisinin de bu iki bölgedeki gelişmeleri muhataplarıyla ayrıntılı olarak ele aldığını bildiren Gül, şöyle konuştu:

”NATO’nun Afganistan’da yürütmekte olduğu ISAF harekatı bütün ülkeye yayılmış durumdadır. Uluslararası toplum, Afganistan’ın yeniden terör ve aşırı ideolojiler için bir melce haline gelmesini arzu etmemektedir. Türkiye, tarihten kaynaklanan dostane ilişkiler içinde bulunduğumuz bu ülkenin yeniden huzura kavuşması ve sürdürülebilir bir yeniden yapılanma hamlesine girişebilmesi için elinden gelen yardımı yapmaya devam etmektedir.”

Türkiye’nin daha önceki dönemde ISAF’ın komutasını iki kez üstlendiğini hatırlatan Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Halihazırda Kabil bölgesini de içeren merkez bölgede önemli bir rol oynamaktayız. ISAF’a mevcut askeri katkımız 800 personel civarındadır. Merkez bölgenin komutasını Nisan ayında devralacağız. Bu dönemde katkımız 950’ye çıkacaktır. Ayrıca, Afgan subaylarının ve polis memurlarının eğitimine de katkıda bulunmaktayız. Bu çerçevede 340 Afgan subay askeri okullarımızda eğitim gördü. Geçen yıl 75 polis memuruna da uyuşturucuyla mücadele eğitimi verildi. Vardak vilayetindeki bölgesel imar ekibimiz (PRT) geçen Kasım ayında faaliyetlerine başladı. Ekibimiz bu çerçevede özellikle eğitim, sağlık, yerel idare, polis eğitimi ve gıda yardımı bakımından oldukça kapsamlı çalışmalar yürütmektedir.”

Kosova ve Lübnan’da bulundurduğu barışı koruma birliklerinin de dikkate alınmasıyla Türkiye’nin katkılarının öneminin görüleceğini belirten Gül, bugünkü toplantılarda yaptığı konuşmalarda Pakistan’ın NATO ile ilişkilerinin ve işbirliğinin geliştirilmesinin önemini de vurguladığını bildirdi.

Gül, Kosova konusunda ise şunları söyledi:

”Kosova meselesi hassas bir aşamada bulunmaktadır. Kosova’nın statüsü konusunda BM Özel Temsilcisi (Martti) Athisaari önümüzdeki günlerde önerilerini taraflara iletecektir. Bu dönemde bizim de yaklaşık 380 personel bulundurduğumuz barışı koruma gücü KFOR’un gelişmeleri yakından takip etmesi, gerekli güvenlik önlemlerini sürdürmesi ve geçiş döneminde istikrarı koruması önem taşımaktadır. KFOR’un etkinliğini koruması için elimizden gelen katkıyı yapmaya devam edeceğiz. Mayıs ayında güney bölgedeki çok uluslu görev kuvvetinin komutasını bir yıllığına üstlenecek olmamız da ülkemizin uluslararası güvenlik ve istikrara yapmakta olduğu katkıların yeni bir örneğini teşkil etmektedir.”

Gül, soruları yanıtlarken de, Afganistan’a sadece askeri açıdan bakmamak gerektiğini, istikrar için güçlü bir ordu ve polise ihtiyaç olduğunu, narkotik sorunu konusunda da Afgan halkına yeni kaynak ve alternatifler sunulmasının yarar sağlayacağını ifade etti.

Abdullah Gül, NATO’daki konuşmasında, tüm müttefiklerin adil katkılarla sorumluluklarını üstlenmeleri gereğine değindiğini bildirdi.

Türkiye-AB ilişkilerine yönelik soruları da yanıtlayan Gül, temaslarında gereken mesajları verdiğini belirterek şöyle konuştu:

”Biz yolumuza devam ederiz. Gerekirse fasılları kendimiz açar ve kapatırız. Türk halkının çıkarına gerçekleştirilen reformlar devam eder. AB kafa karışıklığından kurtulduğunda daha ciddi bir şekilde gelir, müşterek çalışmalarımıza devam ederiz. Reformları dış telkinlerle yapmıyoruz, dışardan müdahale bazen işleri zorlaştırıyor. Ne yapacağımızı biz biliyoruz.”

AB dönem başkanı Almanya’nın Türkiye’nin katılımının önemi ve katkıları konusunda bilinçli olduğunu söyleyen Gül, Kıbrıs konusunda AB’nin getireceği önerilerin içeriğinin henüz bilinmediğini belirtirken, ”Umarım ayrıntılarda kaybolmazlar” dedi.

Gül, bir soru üzerine, ”Maraş’ın bu işlerle hiçbir ilgisi yoktur. Maraş, müzakere masası üzerinde değildir. Ancak kalıcı bir çözüm aşamasında masaya getirilir” dedi.

Abdullah Gül, daha sonra, Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu toplantılarına katılmak üzere İsviçre’ye hareket etti.