Abdullah Gül konuğuyla birlikte konuştu!

Cumhurbaşkanı Gül ve konuğu Büyük Dük Henri ortak açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Lüksemburg Büyük Dükü Henri ile ortak basın açıklaması düzenledi. Türkiye'nin AB üyeliği noktasında Lüksemburg'un desteğinden söz eden devlet başkanları, iki ülke ilişkilerin geliştirileceği mesajı verdi.

 Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Lüksemburg Büyük Dükü Henri ve Büyük Düşesi Maria Teresa, Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül tarafından ağırlandı. Resmi karşılama töreninden sonra başbaşa ve heyetler arası görüşme yapılmasından sonra Çankaya Köşkü'nde kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Gül ve konuk devlet başkanı, 2 ülke arasındaki olumlu ilişkilerin ileriye tanışması gerektiğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin Lüksemburg ile diplomatik ilişkilerin başladığı 1947'den bu yana devlet başkanı seviyesinde ilk ziyaret olma özelliği taşıyan temaslardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Gül, ''Mükemmel olan ikili ilişkilerimizi daha da ileriye taşıyacağız'' derken, AB'nin kurucu ülkeleri arasında yer alan Lüksemburg'un Türkiye'nin AB üyeliğine her zaman destek verdiğini kaydetti. THY'nin gelecek Haziran ayından itibaren Lüksemburg'a doğrudan seferlere başlayacağını ifade eden Gül, bu sayede turist sayısının artacağını ve iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin yükseleceğinin altını çizdi. Cumhurbaşkanı Gül, Lüksemburg'un nüfus olarak küçük bir ülke olmasına karşın Avrupa'da çok önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.

    "'TÜRKİYE, AVRUPA'YI ASYA'YA BAĞLAYAN BİR KÖPRÜDÜR"

    Lüksemburg Büyük Dükü Henri ise Türkiye'ye ilk ziyaretini 1989 yılında gerçekleştirdiğini ifade ederek geçen süre için Türkiye'nin bugün geldiği noktadan çok etkilendiğini kaydetti. Lüksemburg Büyük Dükü olarak Türkiye'ye ilk kez kendisinin gelmiş olmasından onur duyduğunu ifade eden konuk devlet başkanı, Lüksemburg olarak Türkiye'nin AB'ye tam üye olması gerektiğini düşündüklerini belirtti. Türkiye'ye 3 bakan ve yüz kadar işadamı ile gelmelerini ise Türkiye'ye verilen değere bağlayan Büyük Dük, Türkiye'nin Avrupa'yı Asya'ya bağlayan bir köprü olarak gördüklerini söyledi. Gaziantep'te Suriyeli mültecilerin barındığı kampı da ziyaret edeceklerini ifade eden konuk devlet başkanı, ''Türkiye'nin mültecilere konusunda gösterdiği inanılmaz çabalarından dolayı takdirlerimi sunuyorum.'' sözlerine yer verdi.

    Çankaya Köşkü'ndeki basın açıklamasında Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve AB Bakanı Egemen Bağış da hazır bulundu. Lüksemburg Büyük Dükü Henri ve Düşesi Maria Terasa onuruna Çankaya Köşkü'nde resmi akşam yemeği verilecek.