Gül’den hükümete ‘EMASYA’ desteği

Cumhurbaşkanı Gül’den hükümete tam destek: Geldiğimiz noktada EMASYA’ya gerek yok!

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, askere sivil alana müdahale yet-kisi veren Emniyet Asayiş Yardımlaşma Protokolü’nün kaldırıl-masının doğru olacağını söyledi. “EMASYA’ya gerek yok.” diyen Gül, ‘Kırmızı Kitap’ olarak bilinen Milli Güvenlik Siyaset Belge-si (MGSB)’nin hükümet tarafından yazılmasına da destek verdi.

28 Şubat döneminin ürünü olan EMASYA Protokolü’nün kaldırılmasıyla ilgili hükümetin başlattığı çalışmaya devletin zirvesinden de destek geldi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 1997 yılında İçişleri Bakanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı arasında imzalanan protokole son verilmesinin doğru olacağını söyledi. Kosova Cumhurbaşkanı Fatmir Sejdiu ile Çankaya Köşkü’nde düzenlediği basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Gül. “Geldiğimiz hukuk standartlarımız içinde EMASYA’ya gerek olmadığı kanaatindeyim.” dedi. Gül, ‘Kırmızı Kitap’ olarak bilinen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’nin hükümet tarafından yazılmasına da destek verdi.

Balyoz darbe planıyla birlikte gündeme gelen EMASYA, sıkıyönetim olmadığı halde askere sivil alana müdahale yetkisi tanıyor. Hukukçular protokole büyük tepki gösterirken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TRT 1’de katıldığı programda EMASYA’nın kaldırılacağını açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Gül, Milli Güvenlik Siyaset Belgesi (MGSB)’nin hükümet tarafından yazılmasına da destek verdi. MGSB’nin belli periyotlarla ele alındığını anlatan Gül, belgenin yazılmasının hükümetin iradesinde olduğunu kaydetti. ‘Kırmızı Kitap’ olarak anılan MGSB benzeri belgelerin her ülkede olduğunu belirten Gül, “Anayasa maddesi, kanun değildir. Ancak stratejik güvenlik belgeleri her ülkede vardır. Türkiye’nin böyle bir belgesinin olması gayet doğrudur. Bunda herhangi bir anormallik yoktur.” görüşünü dile getirdi.

ZAMAN