Gül’den sanal destek

Dışişleri Bakanı Gül, ihraç edilen Van Savcısı Sarıkaya'ya destek veren mesajları resmi web sitesinde yayımlayarak üstü kapalı olarak savcıya destek verdi.

Gül’ün bilgisi dahilinde yayımlanan maillere gerek görülürse yanıt veriliyor.

Yorum yapmadı ama..
Dışişleri Bakanı Gül, Savcı Sarıkaya’nın ihraç edilmesine ilişkin bugüne kadar herhangi bir yorum yapmadı. Gül’ün, resmi web sitesinde AK Parti’yi eleştiren ve Savcı Sarıkaya’ya destek veren mesajları yayımlaması “Bakan ihraç kararından rahatsız” yorumlarına yol açtı. Mehmet Uygun adlı vatandaş, siteye gönderdiği mailde, Sarıkaya hakkında verilen ihraç kararına üzüldüklerini belirterek, AK Parti’nin tutumunu eleştirdi. Mailde şöyle denildi: “AK Parti 28 Şubat’tan sonra yapılan senaryoları atlatarak iktidara geldi. Bir şekilde, bunlara mahal vermeyecek kanunlar ve düzenlemeler yaparak bağımsız bir yargı mekanizması oluşturmak için çaba sarf edeceğini zannediyorduk. Ama maalesef bu olayların seyri tamamen ters istikamette devam ediyor. Bu olaylarla tekrar halkımıza gözdağı veriyorlar. Bu hakimlerin ve savcıların nasıl brifing aldığını bizler çok iyi gördük. Umarım bu yapılanmayı sizlerin de gördüğünüzü düşünerek birşeylerin yapılmasını temenni ediyoruz. Biz partinin başındaki Adalet kelimesinin ne olduğunu bilerek sizlerin bu olaylara seyirci kalmaması dileği ile bu mesajı size yolluyorum.”

Kurban mı edildi?
Heli rumuzuyla gönderilen mailde de “Acaba bir kişi bütün bu Doğu’daki olayların suçlusu gibi mi gösteriliyor ve bir insanı kurban mı ettiniz?” diye sorularak, şöyle denildi: “Yani simdi ben insanların hiç kurban olmamalarını dilerim. Sadece yaptıkları hatalardan bir şeyi öğrenmeleri gerektiğine inanıyorum. Ama hiç kimsenin insanları tamamen aşağılamak ve onları yok etmeye hakkı yoktur. Ağır darbe koyuldu. Çok iyi insanları bu şekilde incitmiş olursunuz. Bu Savcı şu anda bir psikolojik yardıma bile ihtiyaç duyabilir, bu kadar ağır şeyleri herkes kaldırmayabilir. Bu insana tekrar mesleğini yapma imkanı verilmedir. Ama belli bir süre, tabii ki hata yaptıysa. bu bir kenara kayıt olarak yazılır, ama insan tek bir hatadan dolayı mesleğinden olamaz. Sadece biraz endişelendim, çünkü bazen bir kişinin üzerine başkalarının suçlar da yüklenilir. Çünkü öbür suçlular yakalanmıyor.”