Gül’den TMK ilkesi…

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, tartışılan 'Terörle Mücadele Kanunu' (TMK) tasarısı ile ilgili çalışmaların devam ettiğini belirterek, kanun konusundaki ilkeyi ortaya koydu.

Gül, eşi Hayrunnisa Gül ile birlikte Dışişleri Mensupları Eşleri Dayanışma Derneği’nin Devlet Konukevi’nde Çocuk Esirgeme Kurumuna bağlı yetiştirme yurtlarından davet edilen 110 çocukla düzenlediği bayramlaşma programına katıldı. Gül, program sonrası basın mensuplarının sorularına yanıt verdi.
TMK’nın bayram sonrası hükümetin gündemine geleceğine yönelik haberlerin hatırlatılması üzerine Gül, “Şu anda bununla ilgili bir tarih söz konusu değil” diye konuştu. Terörle mücadeleyi daha etkin yapmanın kendileri için çok önemli olduğunu belirten Gül, “Aynı zamanda bizim için çok önemli olan birşey de, bireysel hak ve hukukun temel alındığı bir ülke olmaktan asla geri gitmemektir” dedi. Terörle etkin mücadele için her zaman kanunların gözden geçirilebileceğini ve tedbirlerin alınabileceğini vurgulayan Gül, tasarı ile ilgili olarak çalışmaların devam ettiğini sivil toplum kuruluşları, yazarlar ve ilgililerin görüşlerinin alınmaya devam edildiğini dile getirdi. Gül, “Şu anda bir tarih belirlenmiş değil. Çalışmalar devam ediyor. Ama ilke, terörle mücadelenin etkinliğini daha çok sağlamak, diğer taraftan temel hak ve özgürlüklerden asla geri gitmemek” diye konuştu.