Gül’e İzmir’de hediye yağmuru

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrunnisa Gül, İzmir Kızlarağası Hanı'nda İzmirli sanatçılarla bir araya geldi. Hediye yağmuruna tutulan Gül, 'Bugünü unutmayacağım' dedi.

Sanatçılar tarafından adeta hediye yağmuruna tutulan Cumhurbaşkanı Gül, “Bu kadar çok kültür ve sanat insanından hediye aldığımı hiç mi hiç hatırlamıyorum. O bakımdan bugünü hiç unutmayacağım.” dedi.

Hisar Camii’nin ön kısmında vatandaşların sevgi gösterileriyle karşılanan Cumhurbaşkanı Gül, yoğun güvenlik önlemlerine rağmen Ozan Korkmaz ve Nazmiye Yıldırım isimli Türkiye Gençlik Birliği (TGB)’ne üye iki kişi tarafından protesto edildi. Korumalar tarafından uzaklaştırılan gençlerin sesi, esnaf ve vatandaşların yoğun tezahüratıyla duyulmadı. Vatandaşlarla tokalaşan Gül çifti, Kızlarağası Hanı’na geçti. Gül çiftine İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç ve İzmir Büyükşehir belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu eşleriyle birlikte eşlik etti.

Türkiye Yazarlar Birliği İzmir Şube Başkanı Harun Demir’in öncülüğünde gerçekleşen sunumda İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ve Türk Halk Müziği Korosu’na bağlı sanatçılar, İzmir’in Kavakları ile Efem türküsünü seslendirdi. Sanatçı Akın Karagöz ise efe oyunuyla alkış topladı. Daha sonra şair, yazar ve diğer sanatçılar, Cumhurbaşkanı için yaptıkları eserleri takdim etti. Kendisine gösterilen ilgiden bir hayli memnun kalan Cumhurbaşkanı Gül, “Bu kadar çok kültür insanından hediye aldığımı hiç mi hiç hatırlamıyorum. O bakımdan bugünü hiç unutmayacağım. Herkese ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Buranın güzel bir geleneği olduğundan, kültür ve sanat camiasının hafta sonları burada karşılıklı sohbetler yapması beni son derece mutlu etti. Anadolu’nun belirli yerlerinde bu tip kültürel mekanlar vardır, İzmir’in de tam ortasında kalbinde böyle güzel bir yerde sizlerle birlikte olmak benim için eşsiz bir hatıra olacaktır.” şeklinde konuştu.

Çocukluğu’nun önemli bir kısmının İzmir’de geçmesinden dolayı İzmir’in kendisi için çok önemli olduğunu belirten Gül duygularını şu sözlerle dile getirdi: “İzmir’de güzel hatıralarım vardır. Rıfatpaşa’da semtinde rahmetli dedemin evi vardı. Mustafa Kemalpaşa İlköğretim Okulu’nda okudum. Konak’ın bu açıdan çocukluk hatıralarımda çok eşsiz bir değeri ve yeri vardır. İzmir her zaman ışıldayan ve nostaljik duygularımızı çoğaltsa da çok ayrı bir şehirdir. Türkiye’nin en çok gurur duyduğu, çok fazla zenginlikleri olan çok güzel bir ilimizdir. Böyle tarihi bir mekanda sanatçılarla beraber olmaktan mutluluk duyuyorum.”

Bu arada söz alan Cemevleri Derneği Başkanı Veli Güner, hükümetin başlattığı “Alevi Açılım” çalıştaylarına katıldığını ve çok yararlı geçtiğini anlattı. Cumhurbaşkanı Gül’den bu yöndeki çalışmalara destek vermesini isteyen Güner, “Semt evlerinin özgürce ibadethane olarak kabul edilmesi, bizlerinde bodrum katlarında ibadet değil geniş mekanlarda ibadetlerimizi yapmamız son derece iyi olacaktır. Bu açıdan sizin teşfiklerinizi bekliyoruz.” dedi.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Abudullah Gül ve Eşi Hayrunnisa Gül birlikte Kızlarağası’nın meşhur fincanda kahve içti.