Gülen’den metro saldırısına kınama

Fethullah Hocaefendi, Pazartesi günü Moskova'da metrosunda düzenlenen terör saldırılarını lanetledi.

'Müslüman, asla terörist olamaz; terörist de Müslüman olamaz' görüşünü net bir şekilde tekrarlayan Gülen'in, terör eyleminde hayatını kaybedenler için yayınladığı taziye mesajı şöyle:

TAZİYE VE TERÖRE LANET

Sebebi ve maksadı ne olursa olsun terör asla tasvip edilemez. İnsan hayatı gibi kutsal bir değeri tehdit eden ve toplumsal güveni yok eden terör hiçbir din, hiçbir anlayış ve hiçbir telakki tarafından tasvip edilemeyecek yoz bir eylemdir.

Dine göre hayat, korunması gereken asli değerlerden biridir. Bu sebeple terör kurtuluş mücadelesinde de, dini bir gayeyi gerçekleştirmekte de vasıta olarak seçilemez. Sulh ve huzurun temsilcisi anlamına gelen Müslüman, asla terörist olamaz; terörist de Müslüman olamaz.

Moskova metrosunda art arda gerçekleştirilen iki kanlı eylemi kimden ve ne maksatla gelmiş olursa olsun kınıyor, bu vesileyle terörü bir kez daha lanetliyorum.

Olayda hayatını kaybedenlerin yakınlarına, komşu Rusya Federasyonu yetkililerine ve halkına başsağlığı diliyorum. Yaralılara acil şifalar temenni ediyor ve acılarını yürekten paylaşıyorum.

M. Fethullah Gülen