Gülen’in değerini bilmiyorsunuz!

Zaman Gazetesi yazarı Ali Bulaç, farklı yönleriyle Gülen'i anlattı.

İstanbul Çemberlitaş'taki Fırat Kültür Merkezi (FKM)'nde bir araya gelen Prof. Dr. İbrahim Canan, Prof. Dr. Faruk Beşer, Dr. Jill Carroll ve yazar Ali Bulaç, farklı yönleriyle Gülen'i anlattı.

'Fethullah Gülen Hocaefendi'nin Fıkhını Anlamak' adlı kitabın yazarı Prof. Dr. Faruk Beşer, kitapta, fıkhın bilimsel manada kastettiği 'sözün anlamı'nı değil Allah'ın, Peygamber'in ve dinin bütün olarak neler anlattığını Hocaefendi'nin bakış açısıyla ele aldığını belirtti. Beşer, Gülen'i müçtehit olarak niteleyerek "Hocaefendi bir ilim adamı, içtihatçı ve iyi bir fakihtir. Aynı zamanda ilmi hayata tatbik etmesiyle de modern bir âlimdir." dedi. 'Fethullah Gülen'in Sünnet Anlayışı' kitabının yazarı Prof. Dr. İbrahim Canan da Hocaefendi'nin en önemli yanını, "Bir düşünce geliştirmiş sonra da onu tatbik etmiştir." şeklinde özetledi. Prof. Canan, "Gülen, bugünkü sorunlara hadislerin ışığında çözümler üretmiştir." dedi. 'Din Kent ve Cemaat, Fethullah Gülen Örneği' kitabının yazarı Ali Bulaç, Gülen'in aydın-ulema yönünü anlattı. Bulaç, Hocaefendi'nin ahilik, fütüvvet ve alperenlik kavramlarını günümüzde uyguladığını ve başarılı olduğunu kaydetti.

Amerika'da yayınlandıktan sonra çok satanlar listesine giren 'Medeniyetler Diyaloğu, Gülen'in İslami İdealleri ve Beşeri Söylemi' kitabının yazarı Dr. Jill Carroll, İslam'ın bugün dünyanın en büyük sorunu haline gelen manevi açlığı doldurabilecek güçte olduğunu belirtti. Kitabı yazma fikrinin Hocaefendi ve hareketin temsilcileriyle tanıştıktan sonra ortaya çıktığını söyleyen Carroll, "Farklılıklarımızdan ödün vermeden de başkaları ile yaşayabiliriz." diye konuştu.

Jill Carroll: Gülen'in kıymetini bilmiyorsunuz

"Türkiye'de Hocaefendi'ye karşı sistemli bir düşmanlık var. Ben bunu anlayamıyorum. Çağımız insanının sorunlarına önemli çözümler getiriyor. Onun gibi insanlar dünyaya her zaman gelmiyor. Siz ise onun kıymetini bilemiyorsunuz. Hocaefendi'nin en çok hoşuma giden yönü; vizyonunda sadece Müslümanların değil, Hıristiyanların da yaşayabileceği bir dünya olması. Onu tek cümleyle; samimi bir insan, bir lider, bir âlim ve aksiyoner olarak tanımlayabilirim. Onun perspektifi, fikirleri ve uygulamaktaki kararlılığı takdire şayandır."