Güler; ‘Bizim için bugün yok’

Malatya’dan karayoluyla Kayseri’ye gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, ’’Bizim için bugün yok yarın var. Bizim için hedefler var’’ dedi.

Bakan Hilmi Güler, Melikgazi Belediyesi Nikah Salonu’ndaki AK Parti Kayseri İl Danışma Meclisi Toplantısına katılarak konuşma yaptı. Güler, herkesin gözünde 4 yıl önceki parlaklığı aynı canlılıkla görmelerinin kendilerini mutlu ettiğini kaydetti. Özellikle hükümetlerin, iktidarlarının 6. ayında ya da 1. yılında yıpranmaya başladığını ve düşüşe geçtiğini ifade eden Güler, konuşmasına şöyle devam etti; “Bizim çok şükür böyle bir izlenimimiz bu ana kadar olmadı. Sizlerin de aynı kanaatte olduğunuzu zannediyorum. Her gün sanki o kurulduğu andaki canlılık, o neşe, heyecan hepimizin yüzünde var. Bu da Allah’ın bize bir lütfü. Bu tamamen bir gönül birlikteliğidir. Gayretli çalışmanın, hedefi olmanın işaretidir. O bakımdan bu mutluluk bizim heyecanımızı ve gayretimizi giderek daha da artırıyor. Bizim için bugün yok yarın var. Bizim için hedefler var. Bu hedefler çok anlamlı. Yaptığımız çalışmalarla bunlara katkı sağlamayı amaçlıyoruz.’’

Türkiye’nin geçmişte diğer ülkelerle olan yarışında büyük bir zaman kaybı olduğunu savunan Güler, ’’Selçuklular ve Osmanlılar dönemine baktığımızda biz lider devlettik, lider millettik. Bu noktada bir parça geri kalmışlığımız var. Bu yarışta kaybettiğimiz zamanı çok çalışarak kapatmaya uğraşıyoruz. Bu yoğun çalışma hem ekonomi alanında hem de onun alt guruplarında çok belirgin olarak ortaya çıkıyor’’ dedi.

Bakanlığının dev projelere imza attığını dile getiren ve bunlardan birinin Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi hatırlatan Bakan Hilmi Güler, bu projenin Türkiye’yi bir enerji köprüsü ve enerji terminali haline getirdiğine dikkati çekti. ’Günde 1 milyon varil petrol akacak bir hattı, Ceyhan ile buluşturduk’ diyen Güler, projeleriyle ilgili şu bilgileri verdi; “Bu çok önemli bir gelişme. Peşinden Şahdeniz Doğal Gaz Projesi var. Onda da yoğun bir şekilde çalışmalar yapıldı ve neredeyse dörtte bir fiyatla bitirdik. Daha sonra Yunanistan ve İtalya bağlantısı olacak. Bir de NABUKO Projesi var. Bu AB’nin can damarı olacak bir proje. Onu da yoğun bir şekilde sürdürüyoruz.’’

Güler, elektrik ve kömür konusunda da çalışmalar yaptıklarını ancak, bunlar içinde en heyecan verici olanın yenilenebilir enerji kaynakları olduğunu söyledi. Bu çerçevede küçük olmasına rağmen toplamı 2 Atatürk Barajı kadar olan hidro elektrik santralleri yatırımları başlattıklarını dile getiren Güler, ilerde herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmamak için bunları bitirmeleri gerektiğini kaydetti.

Güler, ilerde yapacakları çalışmalarla rüzgar enerjisini daha da cazip hale getireceklerini bildirerek, en az 5 yıl alım garantisi vermeyi düşündüklerini belirtti. Jeotermal, güneş enerjisi, bio dizel, bio etanol, kömür ve bor konusundaki çalışmaları hakkında da bilgiler veren Güler, bunların gece gündüz çalışmayla mümkün olduğunu anlattı. Bakan Güler, bunun hükümetin bir takım ve arkadaş birliği içindeki çalışmalarının büyük payı olduğuna işaret ederek, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün başbakanlığı döneminde başlayan bu istikrarlı hareketin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan döneminde de samimiyetle devam ettiğini açıkladı. Güler, “Bu hakikaten iftihar edilecek bir nokta. Bunu seçime kadar aynı heyecanla götüreceğiz, ama esas ikinci dönem çok daha heyecanlı olacak. Yeni dönem seçimle başlayacak. Burada da iddialıyız. Çünkü, AK Parti olarak ilk dönemde yapmak isteyip de yapamadığımız, daha iyi noktaya getirmek istediğimiz çalışmaları yapacağız.’’ Güler, önlerinde ilk olarak Cumhurbaşkanlığı seçimini olduğunu anımsatarak, ’’Buraya da tek bir yumruk, tek bir bilek ve tek bir yürek halinde çıkmamız lazım. Bu noktaya da sakin, ama kararlı bir şekilde gidiyoruz’’ şeklinde konuşmasını sürdürdü.

En büyük destekçilerinin teşkilatları olduğunu belirten Güler, onlar arkalarında oldukça ne yorgunluk ne de bezginlik duyacaklarını söyledi. Güler, en önemli üstünlüklerinin samimiyet olduğunu ifade ederek, bu nedenle halkın kendilerine içtenlikle yaklaştığını kaydetti. Toplantıya, TBMM Başkan Vekili Sadık Yakut, milletvekilleri, belediye başkanları, belediye meclis üyeleri de katılıyor.

Toplantı, konuşmaların ardından basına kapalı olarak devam etti.