Güler: ”Nükleer enerji Yönetmeliğimizi hazırladık”

Güler, kanun gereği yönetmeliği de hazırlayarak Bakanlar Kurulu'na sunduklarını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, nükleer yasasının çıkarılmasının ardından kanun gereği yönetmeliği de hazırlayarak Bakanlar Kurulu’na sunduklarını söyledi. Güler, ”Bunun neticesi olarak da peşinden daveti yapacağız, şirketler başvuracak” dedi.

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), nükleer teknoloji ve enerji alanındaki rolünün ve yürüttüğü çalışmaların kamuoyu ile paylaşılması amacıyla bir toplantı düzenledi.

Toplantıda konuşan Bakan Güler, şeffaflık ve dürüstlük ilkelerinin gereği söz konusu bilgilendirme toplantısının düzenlendiğini belirtirken, bundan sonraki çalışmalarda her adımda, her gelişmede bunu kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi.

Nükleer enerji konusunda emin ve kararlı şekilde hedefe doğru ilerlediklerini anlatan Güler, söz konusu toplantıda, güvenlik, lisanslama Sinop’taki çalışmalar konusunun görüşüldüğünü anlattı.

Bu iş için 200’ün üzerinde uzmanın sadece Sinop’ta çalışmaya devam ettiğine işaret eden Güler, bu konuda tamamıyla birbiriyle bağlantılı bir uluslararası zincirin içinde olduklarını ve ciddi şekilde, ne yaptığını bilen bir ekiple görevlerini yerine getirdiklerini kaydetti.

“Birinci amaç hedefe ulaşmak, ikincisi örnek olmak”

Nükleer enerji konusunda birinci amaçlarının hedefe ulaşmak, ikincisini de örnek olmak olduğunu vurgulayan Güler, “Bizim örnek olma sorumluluğumuz var bu işe girişmek üzere olan birçok ülke var, artan petrol fiyatları, yakıt maliyetleri bize bu teknolojiyi, bu enerji türünü kullanmamızı da zorunlu kılmakta” dedi.

Nükleer teknolojisinin doğalgazdan, kömür ve sudan farklı olarak bazı hassasiyetleri bulunduğuna işaret eden Güler, “Bu hassasiyetlerin de bilincinde olarak uluslararası yükümlülüklere bağlı, ciddi bir devlet olarak bunun sorumluluklarını yerine getireceğiz” diye konuştu.

“Konu aynı zamanda bir eko-sistem meselesi”

Konunun sadece bir ekonomi meselesi değil, aynı zamanda bir eko-sistem meselesi olduğunu belirten Güler, burada sadece ekonominin getirileri olmadığını, aynı zamanda bütün canlılara ve hatta cansızlara karşı sorumlulukların olduğunu ifade etti.

Güler, bu nedenle eko-sistem ile ekonominin arasındaki hassasiyete önem vererek, belli bir dürüstlük ilkesinde ve “şeffaflık ile bilimsellik” bileşenlerini dikkate alarak çalışmaları sürdürdüklerini söyledi.

“Aramalarla ilgili önemli kararların arifesindeyiz”

Nükleer enerjinin, Türkiye’nin enerji türleri içinde bahsedilen ‘5 sütunun 5’incisi’ olduğunu hatırlatan Güler, bunlardan üç sütunun su, kömür ve doğalgaz olduğunu bildirdi.

Doğalgazda dışa bağımlılığın sürdüğünü, ancak aramalara büyük ağırlık verildiğini anlatan Güler, “TPAO sadece yatırımını 7 kat artırdı. Hem denizde hem karada petrol ve doğalgaz arama çalışmalarını sürdürüyoruz. Aramalarla ilgili önemli kararların arifesindeyiz” diye konuştu.

Bunların dışında, 4’üncü sütun olarak yenilenebilir enerji yasasını çıkardıklarını anlatan Güler, “Zaman zaman rüzgarını yeterince kullanmadan, kömürünü kullanmadan nükleere geçmeye gerek var mı’ diyenler için söylüyorum. Her ne kadar bunların sayısı çok azaldı çünkü yapılanları görüyorlar, rüzgar türbinlerinin peş peşe devreye girdiğini, hatta türbin yapımıyla ilgili yatırımların da ciddi ciddi tartışıldığı günümüzde, rüzgarın da, güneşin de jeotermalin de suyun hakkını veriyoruz. Dolayısıyla 4’üncü sütun da devreye girdi. Şimdi sırada, halkımızla paylaştığımız için, sözümüz olduğu için 5’inci sütun olan nükleer enerjidir” dedi.

Yönetmelik Bakanlar Kurulu’nda

Nükleer yasasının çıkarılmasının ardından, TAEK’in 9 kriteri belirleyerek kamuoyuyla paylaştığını anlatan Güler, kanun gereği yönetmeliği de hazırlayarak Bakanlar Kurulu’na sunduklarını bildirdi.

Bakan Güler, “Oradaki formalitesi sürüyor, bunun neticesi olarak da peşinden tabi ki daveti yapacağız, şirketler başvuracak” dedi.

Kömür santralleri de özelleştirilecek

Temel hedeflerinin, bu yatırımların özel sektör tarafından yapılması olduğunu belirten Güler, netice itibarıyla uygulanan enerji politikasında iletim hariç üretim, dağıtım ve ticaretin özel sektör tarafından olacağını söyledi.

Halkın geleceğini düşünerek, işin maliyetini mümkün olduğunca yansıtmadan, rekabetçi şekilde bu modeli oluşturmak istediklerini anlatan Güler, bu kapsamda özelleştirmelerin de süratli şekilde yapılacağını, dağıtımın hemen devreye gireceğini, bununla ilgili Özelleştirme İdaresi’yle tam bir mutabakat içinde olduklarını vurguladı.

Bakan Güler bu arada, kömür santrallerinin de çok süratli şekilde özelleştirilmesi için, kanun değişikliğini taslak halinde hazırladıklarını ve bunu da Başbakanlığa gönderdiklerini bildirdi.

Güler, oradaki değerlendirmenin sonucu olarak tasarının ilgili komisyonlara gideceğini ve daha sonra genel kurulda kanunlaşacağını sözlerine ekledi.