Gülle’nin hayat mücadelesi

AK Partili Akif Gülle’nin şuuru kapalı, durumu ciddi

Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nihat Tosun, geçirdiği trafik kazasında ağır yaralanan AKP Genel Başkan Yardımcısı Akif Gülle’nin sağlık durumunda, dünden bugüne ciddi bir değişiklik bulunmadığını, şuurunun hala kapalı olduğunu söyledi.

Tosun, gazetecilere yaptığı açıklamada, Gülle’nin sağlık durumunda olumsuz anlamda değişme ya da yerinde sayma gibi bir durumun da söz konusu olmadığını belirterek, “yavaş yavaş da olsa olumlu anlamda gelişmeler görüldüğünü” kaydetti.

Gülle’nin derin ağrılı uyaranlara kısmen de olsa cevap verdiğini, kendi kendine solunumla ilgili vücudunun daha fazla bir gayret sarf ettiğini bildiren Tosun, yine de kendi solunumunun yetmediğini, cihaz desteğine ihtiyacı bulunduğunu ifade etti.

Artık Gülle’nin kendisine gelmesini beklemeye başladıklarını vurgulayan Tosun, bu sürecin daha yavaş olabileceğini söyledi. Tosun, Gülle’yi uyutmak için verdikleri ilaçların etkisinin, yarın tamamen geçeğini belirterek, “Ancak ne zaman kendisine geleceği belli değil, uzun bir süreç de bizi bekliyor olabilir. Bize düşen bu süreçte vücuttaki metabolizmayı dengelemek” diye konuştu.

Bir gazetecinin “Dün daha umutluydunuz, uyanmasıyla ilgili bir gecikme mi var” sorusunu Tosun, şöyle yanıtladı: “Bugün uyanabilir diye bekliyorduk. Çünkü başlangıçtan beri normal bir hastadan çok daha hızlı iyileşme süreci vardı. O süreç biraz yavaşlıyor gibi. Ancak, ümitsiz değiliz. Her gün biraz daha fazla ümitleniyoruz. Beyinde ödemle ilgili korktuğumuz tablolar, büyük oranda çözüldü. Bekleme süreci ne zaman sonuçlanır bilemiyoruz. Şuurunun kapalı olma durumu, eğer ilaçların etkisiyle devam ediyorsa yarın açılması gerekiyor.”