Gül’ün buzağı parası tedaviye gidecek

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Burdur ziyareti sırasında kendisine hediye edilen danayı verdiği Mariye Koca isimli engelli bayana dana bedeli olarak 700 TL verildi. Dananın parası ise tadeviye gidecek.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 12 Mart’ta Burdur’da gerçekleştirdiği ziyaretler sırasında Burdur Ticaret Borsası ve Burdur Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (DSYB)’nin kurduğu Yörük çadırını ziyaret etmişti. DSYB tarafından soyağacıyla birlikte Holstein cinsi ´0000´ kulak küpe numaralı erkek buzağı Gül’e hediye edilmişti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, hayvanı bir süre sevdikten sonra, “Ben bunu götürürsem yazık olur” diyerek buzağıyı kendisine vermesini isteyen Burdur Belediyesi Özürlüler Atölyesi’nde kursiyer olarak çalışan Mariye Koca’ya hediye etmişti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ayrılırken Koca’ya “Ama iyi bak” diye uyarıda bulunurken, Mariye Koca, “Sen gidince vermezlerse?” sorusuna ise Gül, “Olur mu canım. Herkes şahit.” diye cevaplamıştı.

Burdur Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Gül tarafından Mariye Koca’ya hediye edilen buzağıyı bakamayacağını düşünerek buzağının bedeli olan 700 TL’yi Koca’ya verdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e, Burdur ziyareti sırasında kendisine buzağı hediye etmek istediklerini belirten DSYB Başkanı Kamil Özcan, “O sırada kardeşimiz Cumhurbaşkanı’mızdan buzağıyı istedi.

Cumhurbaşkanı’mız da buzağıyı Mariye Koca’ya hediye etti. Mariye Koca’ya, buzağı süt içme döneminde olduğu için bedeli olan 700 TL’yi kendisine verdik. İnşallah buzağının bedelini iyi yerlerde kullanır. Arkadaşımızın behçet hastalığı var, o da gözlerinde vurdu.” diye konuştu.
Kendisinde behçet hastalığı olduğunu ve hastalığının da gözlerine vurduğunu belirten Mariye Koca, aldığı parayı hastalığının tedavisinde kullanacağını belirtti. 9 yıl devlet hastanelerine hastalığının tedavisi için gittiğini belirten Koca, “Ama bir sonuç alamadım. Şimdi tedavi için İstanbul’a gideceğim. Göz hastanesinden 3 -4 bin TL para istemişlerdi. Bu parayı sadece tahlillerimde kullanabilirim. Çocuklarımın ikisi de üniversitede okuyor. Çocuklarımın eğitimi bitmeden tedavi için para bulamam. Cumhurbaşkanı’mıza hastalığımdan bahsedemedim. Kendisine hastalığımın tedavisi için yardımda bulunmasını isterdim, ama söyleyemem ayıp olur.” ifadelerini kullandı.