Gül’ün Zebari ile görüşme talebine olumlu cevap geldi

Dışişleri Bakanı Gül, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile dün bir telefon görüşmesi yaptı.

Abdullah Gül, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile dün bir telefon görüşmesi yaparak, terör örgütü PKK’nın Irak’ın kuzeyinde yuvalanmasını ele aldı.

Dışişleri Bakanlığı kaynakları görüşmenin yapıldığı haberlerini teyit ederken, Irak Dışişleri Bakanlığı konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Irak açıklamasında Gül’ün, “terörle mücadelede Irak’ın daha fazla işbirliği yapmasını bekliyoruz” dediği, PKK terör örgütü konusunun ikili ilişkilere zarar vermesine göz yumulmaması gerektiğini belirttiği kaydedildi.

Irak açıklamasında, Zebari’nin de görüşme sırasında, Türkiye’nin “güvenlikle ilgili meşru kaygıları” konusunda diyaloğa hazır olduklarını belirttiği ifade edildi. Açıklamaya göre Zebari, ikili görüşmeler veya ABD’nin de dahil olduğu üçlü mekanizma çerçevesinde, Türkiye’nin terör örgütü PKK’nın Irak’taki faaliyetlerinden kaynaklanan “meşru kaygıları” başta olmak üzere, tüm sorunları ele almaya hazır olduklarını belirtti. Zebari, üçlü mekanizma çerçevesinde en kısa sürede Bağdat’ta görüşmeler yapılmasına hazır olduklarını da iletti.