Gümrükte PKK bayrağı asma haberi yalan

Bir gazetede yer alan 'Gümrük Kapısına PKK bayrağı asıldı' haberi yalan çıktı.

Bir gazetede yer alan 'Gümrük Kapısına PKK bayrağı asıldığına ilişkin tutanak Ankara'da istenmiş' şeklinde yer alan haberle ilgili Gümrük ve Ticaret Bakanlığı açıklama yaptı.

Bakanlık, Cumhuriyet gazetesinde yayınlandığını bildirdiği haberle ilgili yaptığı yazılı açıklamada "Esendere Gümrük Kapısı'nda Türk bayrağının indirilip, yerine sözde PKK bayrağının asıldığı iddiası tamamen gerçek dışıdır. Olay, PKK'nın eylemleri sırasında bir vatandaşımızın bayrağımızı korumak amacıyla yerinden alıp orada görevli bir memura teslim etmesidir. Haberde iddia edildiği gibi ne eski tarihli bir tutanak iptal edilmiştir ne de konuyla ilgili olarak tutanağın değiştirilmesi yönünde haberde ismi geçen kişiye baskı yapılmıştır." ifadelerine yer verdi.

Habere konu olan olayın daha önce de aynı gazetede yer aldığını belirten Bakanlık yetkilileri, "Birbirinin aynısı olan haberi kamuoyunun önüne tekrar getirmeyi hangi ahlaki, vicdanı ve mesleki değerlere sığınılarak yapıldığını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Kişi ve kurumları karalamak kastının açıkça gözler önüne serildiği bu haberi 'iftira at izi kalsın' anlayışınızın bir sonucu olarak görüyoruz" diye kaydetti.