Gümrükte günlük transit beyanı rekor kırarak bine ulaştı

Türkiye'deki taşımacılara asıl sorumlu olarak hizmet veren TOBB UND Lojistik Yatırım şirketi, yurtiçi gümrüklerin yanı sıra, İtalya, Almanya, Avusturya, Bulgaristan ve Slovenya gümrüklerinde yaptığı işlemlerde günlük bin transit beyanname seviyesini aşarak rekora imza attı.

Türkiye’deki taşımacılara asıl sorumlu olarak hizmet veren TOBB UND Lojistik Yatırım şirketi, yurtiçi gümrüklerin yanı sıra, İtalya, Almanya, Avusturya, Bulgaristan ve Slovenya gümrüklerinde yaptığı işlemlerde günlük bin transit beyanname seviyesini aşarak rekora imza attı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl başlatılan, Avrupa Birliği ve EFTA ülkeleri ile Ortak Transit Uygulaması hakkında bilgi veren TOBB UND Genel Müdürü Selçuk Yılmaz, günde ortalama 500 milyon TL tutarında taşımanın gerçekleştirildiği sistemde tamamen elektronik ortamda hazırlanan transit beyannamelerinin; Avrupa Birliği, EFTA ülkeleri ve Türkiye’de yerleşik 3 bin den fazla gümrük idaresine online olarak sunulduğunu belirtti. Ortalama olarak dakikada 1 beyanın açıldığı sistemde hız ve güvenliğin korunması için bilgi işlem altyapısının çok önemli olduğunu bildiren Yılmaz, bu konudaki yatırımlarının devam ettiğini ifade etti. Yılmaz’ın verdiği bilgiye göre halihazırda 650 taşımacı firmaya hizmet veren sistemde en fazla taşınan ürünler; sıfır kilometre motorlu araçlar, beyaz eşya, dondurulmuş gıda, tekstil ile akaryakıt ürünleri şeklinde sıralandı.