Gümrükte izdiham!

Bulgar gümrüğü olan Kaptan Andreova Sınır Kapısı'nda düzenlenen rüşvet operasyonundan sonra Kapıkule Sınır Kapısı'ndan yurtdışına çıkış yapacak olan TIR'lar 14 kilometre kuyruk oluşturdu.

Kapıkule Gümrük yetkililerinden alınan bilgiye göre, Bulgaristan gümrüğünde özellikle son günlerde artan rüşvet olaylarından sonra AB denetmenlerinin sözkonusu gümrük kapısında inceleme başlattığı açıklandı.

“BULGAR GÜMRÜKÇÜLER İŞ YAVAŞLATMA EYLEMİ BAŞLATTI”

Yapılan operasyondan sonra Bulgar gümrük yetkilileri iş yavaşlatma eylemi başlattı. Kapıkule’den çıkış için gece 17 saat sırada beklediğini söyleyen Hidayet Çelik, “Bulgarlar bize adeta Çin işkencesi yapıyor. Operasyondan sonra kasıtlı olarak iş yavaşlatmaya başlattılar. Perondaki görevli saatlerce çay kahve molası veriyor.” diye konuştu.

“BULGARLARA RÜŞVET VERİYORUZ ALMIYORLAR”

Bulgar gümrüğünden Kapıkule’ye giriş yapan Necmettin Rıdvanoğlu ise, Kaptan Andreova Sınır Kapısı’nda da kilometrelerce TIR kuyruğu oluştuğunu söyledi. Çıkış işlemleri sırasında Bulgar gümrükçülere uzattıkları rüşveti almadıklarını söyleyen Rıdvanoğlu, “Bizden para almadan işlem yapmayan Bulgarlar, bu sefer de uzattığımız parayı almıyorlar. Yanımdaki arkadaşım gümrükçüye para uzattı, gümrükçü ise operasyon olduğunu, ayrıca AB denetmenlerinin olduğu için parayı almayacağını söyledi.” diye konuştu.

Kapıkule’deki yığılmalardan dolayı gıda maddesi yüklü termokil araçlar mecburi olarak Hamzabeyli Sınır Kapısı’na yönlendiriliyor. TIR şoförleri ise gümrüksüz akaryakıt istasyonu olamadığı için Hamzabeyli’ye gitmek istemiyor.