“Günahın ne kadar büyük olursa olsun Allah’ın merhametinden büyük değildir”

Emekli Müftü Remzi Yavuz, "İnsanın günahları ne kadar büyük olursa olsun, Allah'ın merhametinden büyük değildir.

Emekli Müftü Remzi Yavuz, “İnsanın günahları ne kadar büyük olursa olsun, Allah’ın merhametinden büyük değildir.” dedi.
Giresun Görele ilçesinde ‘Kutlu Doğum Haftası’ etkinlikleri çerçevesinde ‘Hz. Peygamber (sav) ve Merhamet Eğitimi’ konulu konferans düzenlendi.
Görele Belediyesi Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’ndeki program, Çavuşlu Camii İmamı Hatibi Paşa Cihan’ın Kuran’ı Kerim tilavetiyle başladı.
Programda açılış konuşmasını yapan Görele Müftüsü Enver Türkmen, Kutlu Doğum Haftası’nın 1989 yılından bu yana kutlandığını belirti.
Müftü Türkmen, “Âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed(sav)’in dünyaya teşrif edişinin 1440’ıncı yıl dönümünü kutluyoruz. ‘Kutlu Doğum Haftası’nın bu yılki teması ‘Hz. Peygamber ve Merhamet Eğitimi’ olarak belirlenmiştir. Güzel ahlakı tamamlamak için gönderilen, bütün insanlık için örnek olan Efendimiz (sav) gönderiliş gayesini ifade eden ‘Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik’ ayetinin işaret ettiği en önemli biri ‘Merhamet Peygamberi’ olmasıdır.”
“Hz. Muhammed (sav)’in emsalsiz rehberliği ve muallimliği sayesinde en acımasız kalplerden merhamet pınarları fışkırmıştır.” diyen Türkmen, şöyle devam etti: “Bu gün insanlığın muzdarip olduğu öfke, kin, nefret, zulüm (vb) kötü hastalıklardan da ancak Hz. Muhammed (SAV) in tebliğ ettiği Kur’an-ı Kerim ve onun eşsiz ahlakı sayesinde kurtulmak mümkündür. Peygamberimize layık ve ona has bir kutlamada bizleri yalnız bırakmayan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Önemli olan kutlu doğum pilavında veya kandillerde bir araya gelmek değildir. Önemli olan peygamberimizi daha iyi anlama hedefimiz olmalıdır.”
Aydın Çelik’in okuduğu naatın ardından kürsüye gelen Emekli Müftü Remzi Yavuz ise konuşmasına Hz. Muhammed’in merhametini anlatan hadislerle başladı.
Yavuz, “İnsanın günahları ne kadar büyük olursa olsun, Allah’ın merhametinden büyük değildir. Allah bir dil iki kulak vermiş. Bir anlatalım iki dinleyelim diye. Ağzımıza yakın kulak vermiş ne söylediğimizi duyalım diye. Aman sakın ha kalp kırmayalım. İnsanlara ve hayvanlara karşı çok merhametli davranalım. Peygamber Efendimiz (sav) Âlemlere rahmet olarak gönderilmiştir. O merhamet Peygamberi (sav)’dir. Biz de ona layık ümmet olmak istiyorsak çok merhametli olmalıyız. Annemize, babamıza, eşimize, çocuklarımıza karşı da çok merhametli davranalım. Çocuklarımızın da merhametli yetişmeleri konusunda onları eğitelim.” dedi.
Hz. Peygamber (sav)’in hayvanlara karşı da çok merhametli olduğunu anlatan Yavuz, bununla ilgili örnekler verdi.