Günbey; ‘Kapkaç çeteleri çocukları kullanıyor’

Saadet Partisi Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Sacit Günbey, "Türkiye'de milyonlarca korunmaya muhtaç çocuk var.

Girne Bulvarı’ndaki Saray Sofrası Salonu’nda düzenlenen konferansta konuşan Günbey, Türkiye’deki sosyal problemlere dikkat çekerek ülkenin en önemli meselelerinden birisinin korunmaya muhtaç çocuklar olduğuna işaret etti.

SP Genel Başkan Danışmanı ve eski devlet bakanı Prof. Dr. Günbey, Türkiye’yi yönetenlerin aile yapısını muhafaza etmek için tedbir almadığını belirterek, “Batılı sosyal bilimciler, Müslüman aile yapısını kendilerine uygulayabilmek için yöntemler araştırıyor. Aile bütünlüğünü korumayan toplumun ileri gitmesi mümkün değildir. Korumaya muhtaç çocuk, gelişmesi için gerekli psikolojik ve beslenme şartları olan, sağlık ve eğitim hizmetlerinden yeterince yararlanan ve sağlıklı bir barınağı olan çocuktur. Bu faktörler yoksa o çocuk, annesi ve babası olsa da korunmaya muhtaçtır.” diye konuştu.

Günbey, bu tarife göre Türkiye’de 10 milyon dolayında korunmaya muhtaç çocuk bulunduğunu söyledi. Birbuçuk milyonun üzerinde çocuğun çalıştığını, birçok riske maruz kaldığını ve eğitimden yararlanamadığını ifade eden Günbey, “Malatya ve İzmir’deki örneklerde görüldüğü gibi devletin yuvalarındaki çocuklar da mutlu değildir. Bugün kapkaç olaylarının en önemli sebeplerinden biri, sokak çocuklarının sayısının artmış olması ve bu çocukların kapkaç çeteleri tarafından kullanılıyor olmasıdır.” şeklinde konuştu.

Ahlâk ve maneviyatı devlet olarak destekleyen politikalar uygulanmadığı için toplumdaki yardımlaşma duygularının köreldiğini kaydeden Günbey, çocuklara manevi değerler yerine çabuk zengin olma fırsatçı anlayışının yerleştirildiğini söyledi.

Konferansın açılış konuşmasını yapan SP Karşıyaka İlçe Başkanı Mesut Dağ ise, AK Parti’nin kurulduğu günden bu yana istikrarlı bir siyasi hayat sergileyemediğini iddia ederek, egemen güçlere ve tabanına farklı mesaj ve sözler verdiklerini söyledi.

İl Başkanı Şerafettin Kılıç da, ilçelerdeki konferans programlarının devam ettiğini, önümüzdeki günlerde manevi tahribatlarla ilgili konferansların başlayacağını bildirdi.