Gündoğdu:Ülkede kuvvetler ayrılığı ilkesi 35 aydır ayaklar altında

Antalya Gündoğmuş ilçesi Baro Temsilcisi Avukat Mücahit Gündoğdu, ülkede 3,5 aydır kuvvetler ayrılığı ilkesi çiğnererek hukukun ayaklar altında olduğunu savundu.

Antalya Gündoğmuş ilçesi Baro Temsilcisi Avukat Mücahit Gündoğdu, ülkede 3,5 aydır kuvvetler ayrılığı ilkesi çiğnererek hukukun ayaklar altında olduğunu savundu.
Baro temsilcisi Mücahit Gündoğdu, 5 Nisan Dünya Avulatlar Günü ile ilgili yaptığı açıklamada, ülkede 3,5 aydır antik demokratik uygulamalarla, demokratik toplumsal hayatın benimsendiği, korunduğu, hukukun üstünlüğü ve insan haklarına dayanan toplum düzen özleminin derin yara aldığını kaydetti.
Yürütmenin yargıyı kuşatarak yetkisiz hale getirmesinin üzüntü verici olduğunu belirten Gündoğdu, yüretmenin antidemokratik uygulamalarla kuvvetler ayrılığı ilkesini çiğneyerek yargıyı hakimiyeti almasının üzüntü verici olduğunu ifade etti.
Tek kanatlı kuşun uçağamadığı gibi yürütmenin bilinçli bir şekilde 3,5 ay önce yargı kanadını kırdığını ve HSYK’da Adalet Bakanlığı’nın memuriyeti haline getirdiğini savunan Gündoğdu, “Kuvvetler ayrılığı ilkesinin yok olduğu bir ülkede yargı bağımsızlığımızdan söz edilmez. Şu anda ülkemizin en önemli sorunun işsizlik değil, hukuksuzluktur. İnsanlar belirli bir süre aç ve susuz yaşayabilir ama;hukuksuz asla yaşayamaz. Ülkece 3,5 ay içinde kuvvetler ayrılığı ilkesinin nasıl yok edildiğine şahit olduk. Yürütmenin önce yasamayı arkasında da yargıyı nasıl hakimiyeti altına almasının derin üzüntüsü içindeyiz. Hukukun düzgün işlemediği hiç bir iş düzgün işlemez. Tarih buna şahittir. Tarihte bütün devletlerin ortak çöküşünün hukukun güçlüye işlememesi, güçsüze ise en kötü şekilde işlemesiyle batmıştır. ” diye konuştu.