Güneş cildinizi bozmasın!

Hassas bir cilt yapısına sahipseniz, açık tenliyseniz, çilleriniz de varsa aman çok dikkatli olun.

Güneş ışınları özellikle hassas ciltli olan kişileri daha çok etkiliyor. Hisar Intercontinental Hospital’den Dermatoloji Uzmanı Dr. Şerife Günel ’’özellikle çilleri olanlar, hamileler, doğum kontrol hapı veya başka hormon ilaçları kullananlar, cildinde yara veya tahriş olanlar güneşe çıkarken çok dikkat etmesi gereken kişiler arasında yer alıyor’’ diyor.

LEKELERİN SEBEBİ

Güneş koruyucu kullanmadan dışarı çıkmak, leke oluşumu veya olan bir lekenin daha fazla belirginleşmesine neden oluyor. Alkollü makyaj temizleyicileri, kolonya, parfüm sürüldükten hemen sonra güneşe çıkmak da kalıcı lekeler oluşmasına neden olabiliyor. Dr. Günel ’Bazı insanlar yazın serinlemek amacıyla yüz ve boyunlarına limon kolonyası sürerler ve güneşin de etkisiyle boyun bölgelerinde kızıl kahverengi lekeler oluşur Asitli meyveler, meşrubatlar, diş macunları ve sabunlar dudak çevresinde lekelere neden olabilir. Dudakların sık sık yalanıp ıslatılması da leke yapabilir. Dudakları korumak için en az 15 faktörlü bir güneşten koruyuculu, renkli veya renksiz rujlar kullanılmalıdır’ diyor.

ÇİLLERE NE YAPMALI¿

Çiller, açık tenli genellikle kızıl saçlı kişilerde daha çok görülen, çocukluk döneminde ortaya çıkan ve kişinin daha çok yüz, boyun, sırt gibi güneş gören yerlerinde olan küçük kahverengi lekelerdir. Yazın renkleri koyulaşır, kışın açılır. Yaş ilerledikçe azalabilir. Renk açıcı kremler ve güneşten korunmak en çok kullanılan yöntemler olsa da günümüzde lazer, peeling, kriyoterapi ile de başarılı sonuçlar alınabilir.

YAŞIN ETKİSİ VAR

Çillere çok benzeyen lentijinler, 1-3 mm çapındaki koyu kahverengi lekeler olup, çillerin aksine vücudun güneş görmeyen yerlerinde de görülebilir. Daha geç yaşlarda ortaya çıkarlar. Deri dışında dudaklar ve ağız içi gibi mukozalarda da görülebilirler. Güneş lekeleri aktinik lentigo, solar lentigo, yaşlılık lekesi gibi isimlerle anılırlar. Sayıları yaşla beraber artar. Beyaz ırktan 60 yaş üstü kişilerin çoğunda vardır. Yaştan çok güneş hasarına bağlıdır. Çapı 1 mm’den birkaç santime kadar olabilen, genellikle kahverengi veya siyaha yakın renkte lekelerdir.