Güneş tutulması altında dünya evine girdiler

Güneş tutulması, tutulmanın en uzun süreli olarak izlendiği Kapadokya'da bir şenlik havası içerisinde geçti.

Bir süre önce Avanos ilçesini ziyaret eden Belçikalı Gönter Chantal (43) gönlünü kaptırdığı Avanos’lu Ali Rıza İlleez (53) ile güneş tutulması öncesinde evlendi. Nikahı Ürgüp Belediye Başkanı Bekir Ödemiş kıydı.

Güneş tutulması için özel olarak hazırlanmış pasta Nevşehir Valisi Alaattin Turhan tarafından kesildi. Pasta, daha sonra güneş tutulmasını izlemek için gelen yerli ve yabancı turistlere ikram edildi.

Çeşitli kentlerden üst düzey yöneticiler ve vatandaşın yanı sıra, İngiltere, ABD, Japonya, Güney Kore, Brezilya, Almanya, Hollanda, İsviçre ve Fransa’dan 5 bine yakın turist güneş tutulmasını özel olarak hazırlanan güneş gözlükleri ile izledi.

Güneş tutulması nedeniyle Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’in yerli ve yabancı konuklar için hazırlattığı çanaktan yapılı amblemler dağıtıldı. Avanos toprağından yapılan çanak amblemlerine yerli ve yabancı turistler büyük ilgi gösterdi.

Bu arada evinde yeni yapılan fayansdan kayarak sol el bileziğini zedeleyen 66 yaşındaki 4 çocuk annesi Hidayet Taştekin, Ürgüp Devlet hastanesi’nde çektirdiği el röntgenini de Kızılçukur Vadisi’ne getirerek, röntgen filmi ile tutulmayı izledi.