Güneş tutulması dünyanın ilk rasathanesinden izlendi

Kırşehirliler güneş tutulması olayına dünyanın ilk rasathanesi olarak bilinen Cacabey Camii önünde tanıklık etti.

Tutulmayı Cacabey Meydanı’nda toplanan yaklaşık 5 bin kişi izledi. Valilik ve belediye tarafından tarihi cami önünde ortak bir program düzenlendi. Halk oyunları ekibi ve ustalar oyun topluluğu meydandaki kalabalığa keyifli gösteriler sundu. Polis meydanda geniş güvenlik önlemi alırken, meydanda yer bulamayan vatandaşlar tutulmayı evlerin çatılarından ve balkonlardan izledi. Meydanı dolduran binlerce kişi tan tutulma anında ıslıklar ile sevgi gösterisinde bulundu. Tarihi an bir çok canlı yayın aracı tarafından canlı olarak yayınlanırken, tutulmayı izlemek için meydanı dolduran kalabalığa Ahi helvası ikram edildi.

Bundan önce Türkiye’de tam güneş tutulması 11 Ağustos 1999 yılında izlenmişti. Gökyüzü meraklıları Türkiye’de tam güneş tutulmasını bir daha izleyebilmek için tam 54 yıl bekleyecek. Bundan sonraki tam tutulma ülkemizde 30 Nisan 2060’ta Batı Akdeniz ve Doğu Anadolu’da izlenebilecek. Daha sonraki tutulma ise 3 Eylül 2081’de görülebilecek.

Brezilya’dan Moğolistan’a kadar uzanan bir çizgide izlenen güneş tutulması, ülkemizde de Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde tutulma hattı içinde kalan Antalya, Karaman, Konya, Aksaray, Nevşehir, Kırşehir, Kayseri, Yozgat, Sivas, Tokat, Amasya, Ordu ve Giresun’da tam, hat dışında kalan yerlerde ise parçalı tutulma şeklinde izlendi. Tutulma yaklaşık 190 kilometre genişliğinde bir hat boyunca gözlendi. Tam tutulma süresi yer yer dört dakikaya kadar çıktı.