Güneş tutulması Giresun’da dualar eşliğinde izlendi

Tam güneş tutulması Giresun Limanı'nda oluşturulan gözlem merkezinde İstiklal Marşı ve yapılan dualar eşliğinde izlendi.

Tutulmanın bir gün öncesinde belediye tarafından gün boyunca, “Çıplak gözle, sisli camla, film şeritleriyle güneş tutulmasını izlemek körlük yapar” gibi önemli uyarılar yapıldı

21’inci yüzyılın ilk güneş tutulmasının gerçekleşeceği günün sabahına gelindiğinde ilde 2 farklı yerde oluşturulan gözlem merkezlerinde hareketlenmeler yaşandığı gözlendi. Tutulmaya saatler kala Giresun Kalesi ve liman sahasında bulunan gözlem merkezlerine akın eden vatandaşlar, bu görkemli doğa olayını daha iyi seyredebilmek için kendilerine en uygun yerleri kapmaya çalıştı. Buralarda gözlemcilere Giresun Valiliği tarafından 3 bin özel gözlük dağıtımı yapıldı. Ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca gönderilen 100 tişört, Giresun’a gelen misafirlere hediye edildi.

Diğer yandan güneş tutulması öncesi Liman sahasında Giresun Valiliği tarafından bir program düzenlendi. Saat 13.00’da liman sahasında başlayan tutulma programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından Giresun Belediyesi Halk Oyunları ekibi burada bir gösteri düzenledi.

Öte yandan tutulmanın izleneceği alanda Hacı Miktat Mahallesi Merkez Camii imamı Ali Arslan tarafından burada bulunanlarla birlikte tutulmanın hayırlara vesile olması için dua edildi.

Tutulma, 14.05.43’te izleyenlerin çığlık ve alkışlarıyla başladı. Tutulma sırasında güneşin etrafında parlak bir hale oluştu. Yıldızlar görülebildi. Güneş tutulmasına 30 dakika kala başlayan halk oyunları gösterisine, tam tutulma sırasında 5 dakika ara verildi. Aradan sonra mahalli sanatçılar tarafından bir konser verildi.

Liman sahasında bulunan gözlemciler ve Giresun’a gelen misafirler tarafından yapılan etkinlikler ilgiyle izlendi.