Güneş tutulması için Sivas’a davet

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (TSO), 29 Mart'ta yaşanacak güneş tutulması için turizm şirketlerini, tam güneş tutulmasını izleyecek iller arasında yer alan Sivas'a davet etti.

Açıklamaya göre Yıldırım, TURSAB başta olmak üzere turizm şirketlerine gönderdiği davet mektubunda, Sivas’ın turizm potansiyeli açısından zengin bir il olduğuna dikkati çekerek, güneş tutulmasıyla bu güzelliğin turistleri büyüleyeceğini bildirdi. Yıldırım, davet mektubunda şunları kaydetti:

“29 Mart tarihindeki bu doğa güzelliği, ilimizdeki tarihi eserlerin muhteşem görüntüsü ve eşsiz kaplıcaların şifasıyla turistleri büyüleyecek bir gezi imkanı sunmaktadır. Tarihi ve turistik mekanlarıyla adeta açık hava müzesi konumunda bulunan Sivasımız, tam güneş tutulması olayında kente gelecek yerli ve yabancı turistleri en iyi şekilde ağırlamayı hedeflemektedir. Bu güzellikler arasında UNESCO tarafından dünya harikası olarak kabul edilen Divriği Ulu Camii, yine Selçuklular döneminin en muhteşem mimarileri Gökmedrese, Şifaiye Medresesi, Çifteminare, Buruciye Medresesi, Ulu Camii ve çok sayıda tarihi eser bulunmaktadır. Ayrıca, yine dünyada bir eşi benzeri daha bulunmayan Kangal Balıklı Kaplıca, soğuk ve sıcak kaplıcalar da ayrı bir zenginlik kaynağıdır.” Bu muhteşem eserler ile 7 dakika izlenebilecek olan güneş tutulması olayını birlikte yaşamak isteyenler için turizm firmalarının Sivas’a organizasyon düzenleyerek, bu tarihi olaya tanıklık etmesini beklediklerini bildiren Yıldırım, TSO olarak, kente gelecek misafirlerin en iyi şekilde ağırlanmasında ve misafirperverliğin gösterilmesinde bütün destekleri sağlayacaklarını kaydetti.